خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

روش فقهی آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
ارسال در تاريخ دوشنبه ٢۸ دی ۱۳۸۸ توسط سید صابر

به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان

از آنجا که هر از چندگاهی شبهه یا اتهامی از سوی عده ای تنگ نظر درباره آیت الله صادقی و نظرات قرآنی ایشان در جامعه القا می شود، دفتر معظم له (جامعه علوم القرآن) در قالب جوابیه به این موارد پاسخ می گوید. از این دست اتهامات بحث کنار گذاشتن روایات، اخباری گری، حسبنا کتاب اللهی بودن و ... است.

لذا مطلب ذیل را دفتر جامعة علوم القرآن در پاسخ به مباحث مربوط به اجماع، شهرت و روایت اعم از متواتر، متظافر یا خبر واحد، منتشر کرده است که جهت اطلاع دوستان می آوریم:

جوابیه‌ی صاحب تفسیر الفرقان
در رفع شبهه از مباحث نظری پیرامون اجماع، شهرت و روایت

بسم الله الرحمن الرحیم

اینجانب ادلّه اسلامى را ویژه قرآن و سنّت دانسته، ولى عقل و اجماع را نه به عنوان دلیل مستقل در مقابل قرآن بلکه تنها به عنوان کاشف از شرع قبول دارم.

یعنى عقل مطلق یا سلیم، در کلیات مى تواند به عنوان کاشف، وسیله اى براى شناخت حکم الهى باشد. مثلاً قرآن مى فرماید «و لاتقل لهما اُف» سپس عقل مطلق بر اساس قیاس اولویت قطعیه نتیجه مى گیرد که: «لاتضربهما». و اجماع و شهرت نیز درصورت عدم مخالفت با قرآن و عدم معارضه با اجماع یا شهرتى دیگر، مشروط به اینکه امامیه آن را نقل کرده باشند مقبول است زیرا کاشف از سنت محسوب مى شود.

درنهایت محور اصلى در همه عرصه هاى دینی «قرآن» است، زیرا خداى متعال مى فرماید «و اتلُ ما اوحى الیک من کتاب ربّک لا مبدّل لکلماته و لن تجد من دونه مُلتحداً» و بخوان، و پیروى کن آن چه را از کتاب پروردگارت: (قرآن) به سویت وحى شده، هرگز هیچ تبدیل کننده اى براى آن نیست و هرگز به جز قرآن پناهگاهی (رسالتى و وحیانى) نتوانى یافت» (کهف/۲۷).

بنابر این آیه مبارکه، مسلمانان نیز به پیروى از وحى الهى به پیامبر گرامى صلى الله علیه وآله هیچ مرجع و پناهگاهى به جز قرآن نخواهند داشت. پس هر حدیثى چه متواتر و یا غیر متواتر در صورت مخالفت با نصّ و یا ظاهرِ مستقرِّ قرآن مردود است، اما حدیثى که اکثر امامیه آن را نقل کرده باشند و معارضى هم نداشته باشد و قرآن هم نفى و یا اثباتى درباره آن نداشته باشد از باب «اطیعوا الرّسول و أولى الأمر منکم» پذیرفته است. و چنین احادیثى هم برگرفته از حروف مقطعه و رمزى آیات قرآن است، که آیه ۲۷ کهف، منشأ همه احکام را از قرآن مى داند و بس.

در نتیجه سنّت، برداشتى از رموز قرآن و همان وحى قرآنى در مرحله حقایق یا تأویل است لذا سنت به هیچ وجه در عرض قرآن نیست تا ناسخ آن باشد. و نص و ظاهر مستقر قرآن جز با نص و ظاهر مستقر آن نسخ نمى شود.

در ضمن دلیل ظنّى هم از دیدگاه قرآن مطرود است که آیه «لاتقف ما لیس لک به علم» آنچه را که نسبت به آن، برایت علمى نیست پیروى مکن»، نیز هرگز ویژه اصولِ دین نیست، زیرا این ممنوعیتِ غیر علم، پس از احکامى فرعى آمده است، بنابرین ظنّ و گمان هرگز نقشى در احکام الهى ندارد که «انّ الظّنّ لایغنى من الحق شیئا»؛ اگر هم کتاب هایى اسلامى در حوادثى از میان رفته، علم و قدرت و رحمت الهیّه در بیان حجّت بالغه اش از میان نرفته است.

نقش علم رجال هم، بیشتر در موضوعات است. زیرا جاعلان متونى از احادیث، سندهایى را هم ساخته اند و در نتیجه، احادیثى صحیح السّند!! برخلاف نصّ یا ظاهرِ پایدار قرآن، به دست ما داده اند. چنان که در کتاب «غَوصٌ فى البِحار» حدود یکصد و هشتاد جلد کتاب حدیثىِ شیعى و سنّى را برمبناى کتاب و سنّت نقد کرده ایم.

البته چون عده اى از پژوهشگران قرآنى اختصار گفتار اینجانب در برخى مباحث نظرى را سبب ایجاد شبهه تعارض بین ادله اصولى قرآنى دانسته اند، تذکر این نکته ضرورى است که اگرچه سخن مذکور صحیح است ولیکن حداقل براى شخص اینجانب در عمل، مسبب نقص فتاوا در ابواب مختلف فقهى نشده است. بنابرین به جهت رفع ابهام صریحاً عرض مى شود که:

ضرورت، اجماع، شهرت و هر روایتى که مخالف قرآن باشد مردود است اما اجماع، شهرت و هر روایتى که خلاف قرآن نباشد در صورتى که معارضى نداشته و از طریق علماى امامیه به ما رسیده باشد، طبق آیه «قل فللّه الحجة البالغة» مقبول است زیرا اگر شارع مقدس با آن مخالف بود حتماً حجتى رسا بر ضد آن براى مکلفان ارسال مى فرمود. و در تعارض دو روایت نیز مرجّحات منقول در مقبوله عمر بن حنظله مقبول است. نکات فوق الذکر، نظر قطعى اینجانب درباره نحوه بدست آوردن احکام الهى است.

والسّلام علی عباد الله الصّالحین
جامعة علوم القرآن
محمّد صادقی تهرانی

در ضمن این مضمون در قالب اطلاعیه ای در تاریخ ۲۳ / ۲ / ۱۳۸۶ هجری شمسی از سوی آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی و دفتر جامعة علوم القران منتشر شده است که عین تصویر آن را در اینجا می توانید ببینید.

عین تصویر اطلاعیه مهم جامعة علوم القرآن
در رفع شبهه از مباحث نظری پیرامون اجماع، شهرت
و روایت (متواتر، متظافر، خبر واحد)

__________________________
پی نوشت: در آرزوی زمانی که علمای اسلام با محور قرار دادن کتاب خدا به وحدت کلمه برسند و علی لعنة الله علی القوم الظالمین و السلام علی عباد الله الصالحین.


برچسب ها : مقالات، نقد و مصاحبه ،نظرات فقهی و فقه گویا
ابقای رحیم مشایی در هر سمتی شرعاً حرام است
ارسال در تاريخ جمعه ٢٥ دی ۱۳۸۸ توسط سید صابر

بسمله

در پی سخنان آقای رحیم مشایی رئیس دفتر آقای احمدی نژاد در باره حضرت نوح (علیه السلام) و سایر پیامبران الهی(سلام الله علیهم)، آیت الله صادقی تهرانی جوابیه ای صادر کردند و در انتهای آن ابقای آقای رحیم مشایی را در هر سمتی شرعاً حرام دانستند که متن آن را عینا نقل می کنم.

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...
برچسب ها : نظرات فقهی و فقه گویا ،اسناد و گزارشات
زندگینامه آیت الله دکتر محمد صادقی تهرانی
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ٢٢ دی ۱۳۸۸ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

زندگینامه ى علمى سیاسى فقیه مجاهد و مفسّر محقّق
حضرت آیة اللّه العظمى صادقى تهرانى «قدس الله تربته الزّکیّة»

آیت الله العظمی محمد صادقى تهرانى(قدّس الله تربته الزّکیّة) در خاندانى روحانى، در روز اول فروردین ۱۳۰۵ (هجرى شمسى) در تهران چشم به جهان گشود و پدر ایشان مرحوم حاج شیخ رضا لسان المحقّقین از وعّاظ و خطیبان معروف تهران بود. این علامه مجاهد و مفسر کبیر کتاب الله العظیم، مرجع عالیقدر جهان تشیع و فقیه مصلح قرآنی، در روز اول فروردین ۱۳۹۰ (هجری شمسی) پس از هشتاد و پنج سال عمر پر برکت خود در راستای اعتلای اندیشه ناب قرآنی، فراگیر کردن انقلاب قرآنی در همه ابعاد علوم دینی و حوزوی و عرصه های اجتماعی، دفاع از حریم ولایت معصومان محمدی(صلوات الله علیهم اجمعین)، پیشتازی در مبارزه علیه ظلم و ستم و بیداری امت اسلامی، تلاش خستگی ناپذیر در زمینه تألیف آثار ارزشمند قرآنی بر مبنای فقه گویا، و دفاع از احکام مهجور قرآنی که در نهایت به مهجوریت خویش انجامید، در شهر مقدس قم در منزل شخصی اش، با حالاتی عرفانی، بلافاصله پس از اعاده نماز عصر و با گفتن یک «یا الله»، دعوت حق را لبیک گفت و روح بلندش به دیدار یار شتافت.

و سَلامٌ عَلَیهِ یَومَ وُلِدَ وَ یَومَ یَموتُ وَ یَومَ یُبعَثُ حَیّاً.

خورشید مرجعیت و مرد کلام حق
در اولین طلوع بهاران غروب کرد

زین پس من و تحیّر و ذهن پر از سؤال
ای وای، یار صادق یاران غروب کرد

(مهبد، فروردین
۹۰)

ابعاد علمی این عالم گرانسنگ، که مصداقی عینی برای آیه کریمه «الّذینَ یُبَلِّغونَ رِسالاتِ اللهِ وَ یَخشَونَهُ وَ لایَخشَونَ اَحداً إلا اللهَ» بود و ملامت هیچ ملامتگری او را از راه حق بازنداشت، را اینگونه می توان بیان داشت:

- جامع معقول و منقول
- مصداق کامل وحدت حوزه و دانشگاه
- مؤلّف تفسیر شریف الفرقان، کامل‌ترین تفسیر قرآن به قرآن و سنّت، که مرحوم علامه طباطبایی(ره) نیز درباره آن فرموده‌اند: «تفسیر شریف فرقان که زیارت شد موجب روشنی چشم و مایه افتخار ماست...»
- احیاگر قانون «عرضه بر کتاب» به صورت تحلیلی و غیر تحمیلی در کلّ علوم حوزوی
- متفکری آزاداندیش در چارچوب تفسیر قرآن به قرآن و سنّت
- نافی بیش از پانصد فتوای فقهیِ خلاف قرآن
- ناقد اکثر مباحث اصول فقه سنتی
- متذکر به شصت و شش تناقض در منطق ارسطویی
- نافی ارکانی اصلی از فلسفه التقاطی یونانی ـ اسلامی
- ناقد بعضی از مبانی عرفان نظری حوزوی
- منتقد به علم نحو و حتی برخی از لغات عربی

در ادامه گوشه هایى از زندگی ایشان به درخواست بنیاد تاریخ انقلاب اسلامى ایران، در خردادماه ۱۳۷۳ (هـ .ش) به قلم خود ایشان اینگونه نگاشته شده است:

« بسم الله الرحمن الرحیم »

... تا سن سیزده سالگى که پدرم در قید حیات بود سیکل دوم دبیرستان را به پایان رساندم. سپس به حَلَقات دروس عرفانى، اخلاقى و تفسیرى مرحوم آیه اللّه العظمى میرزا محمّدعلى شاه آبادى استاد بزرگ مرحوم امام خمینى پیوستم و در ضمن یک سالى هم به دروس مقدماتى (ادبیات عرب) پرداختم، سپس در سال ۱۳۲۰ عازم قم شده، طىّ سه سال دروس سطح را پایان دادم.

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...
برچسب ها : انقلاب قرآنی ،مقالات، نقد و مصاحبه ،اسناد و گزارشات
پیام رحلت آیت الله منتظری
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ۱ دی ۱۳۸۸ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

به مناسبت رحلت آیت الله منتظری، متن تسلیتی از طرف حضرت آیت الله صادقی تهرانی خطاب به فرزند حضرت آیت الله منتظری، جناب  حجة الاسلام حاج احمد منتظری، منتشر شده که ضمن تسلیت این ضایعه به عموم مسلمین، متن آن را عیناً نقل میکنیم:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

فضّل الله المجاهدین علی القاعدین اجراً عظیماً

جناب حجة الاسلام آقای حاج شیخ احمد منتظری (دامة توفیقاته)

سلام علیکم بما صبرتم

الا که محمد، شهید شاهد ما
به انتظار منتظری ، منتظر همی بوده است

همو که شهره­ی شهر است در مقابل ظلم
به سوی رحمت حق رهسپار گردیده است

ارتحال جانسوز برادر و همرزم  سالیان جهاد علیه رژیم ستمشاهی و استبداد و دیکتاتوری ، والد شهید و مبارز نستوه حضرت آیت الله منتظری (رضوان الله علیه) را به جنابعالی و بیت مکرم آن عالم مجاهد و مجاهدین فی سبیل الله تسلیت عرض می نمایم.

آن دوست دیرینه و مظلوم ما که همواره برای استقلال و آزادی مسلمین تلاش می نمود لحظه ای از حصر استبدادی در نیم قرن اخیر نهراسید تا فریضه­ ی امر به معروف و نهی از منکر را معروفانه تداوم بخشد ولو بلغ مابلغ.

اینک جای خالی آن عزیز ، مجاهدان در مسیر تحقق عدالت اسلامی را استوار و مصمم می دارد که هیچگاه دست از مجاهده برندارند.

از خدای رئوف و رحیم درخواست می نمایم آن مرتحل محترم را که در چند فتوا، به فقه مظلوم و مهجور قرآنی متمایل شده بودند با اولیائش محشور فرماید.

قم المشرفة – محمد صادقی تهرانی
یکشنبه ۲۹ / ۹ / ۱۳۸۸


برچسب ها : اسناد و گزارشات ،اخبار و اطلاع رسانی

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...