خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

استفتاء: فرزندان تحت حضانت محرم اند!
ارسال در تاريخ چهارشنبه ۳٠ تیر ۱۳۸٩ توسط محمّد طاها

بسم الله الرحمن الرحیم و الحمد لله رب العالمین

ضمن عرض سلام به خوانندگان عزیز این وبگاه و تبریک اعیاد شعبانیه به همه ی مسلمانان عالم، بر آن شدیم تا برخی استفتاءات فقیه قرآنی آیت الله صادقی تهرانی را در وبلاگ قرار دهیم تا خوانندگان گرامی نیز امکان مطالعه ی آنها را داشته باشند.

استفتاء ذیل که به صورت اطلاعیه ای از جانب دفتر «جامعة علوم القرآن» صادر شده است، به حکمی قرآنی در بحث محرمیت اشاره دارد که شاید در میان عامه ی علما طرفدار زیادی نداشته باشد اما دارای اصالتی قرآنی است، بنابرین مطابق با سنت محمدیصلی الله علیه و آله و سلم است:

آیا کودکانی که توسط اشخاص یا خانواده ای بجز والدین خود
حضانت
می شوند، پس از بلوغ به آنان محرم اند؟

پاسخ :

بسمه تعالی

بعد الحمد لله و الصلوة علی رسوله و آله

به دلیل آیات شریفه ای مانند «والقواعد من النساء اللاتی لا یرجون نکاحاً...» و «أو التابعین غیر اولی الاربة من الرجال»(سوره نور) که حکمت محرمیت را اصل عدم تجاذب جنسی میان مرد و زن دانسته است، در صورتی که اطفال فوق الذکر از هنگام شیرخوارگی یا مدتی پیش از بلوغ - حداقل به مدت دو سال پیاپی - همواره تحت حضانت و تربیت مستمر باشند، با مراعات قطعی اصل مذکور که تجاذب جنسی کلاً مسلوب باشد، به هنگام بلوغ جنسی (پسران در سیزده سالگی و دختران در ده سالگی)، پسر حضانت شده به کلیه ی افراد اناث و دختر حضانت شده به همه ی افراد ذکور خانواده ای که متوالیاً با آنان زندگی کرده، محرم می باشد و در همین حال نیز ازدواج با آنان جایز است چرا که از محارم ذاتی نسبی یا سببی نیستند بلکه محرمیت فیمابین عرضی است.

ضمناً حکم مذکور در موارد استثنایی که جاذبه ی جنسی وجود داشته باشد جاری نیست و حفظ حجاب لازم است و هر حکمی که از قرآن اتخاذ شود طبعاً باید مورد قبول علمای اسلام باشد و هیچ چیزی مانع تبعیت از آن نیست. و الله الاعلم.

24 ذی قعدة الحرام 1420 هـ.ق
قم المشرفة: محمد الصادقی الطهرانی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت: چند حدیث زیبا از امیرالمومنین علی بن ابیطالبعلیه السلام :

مردم را روزگارى رسد که در آن از قرآن جز نشان نماند و از اسلام جز نام آن، در آن روزگار ساختمان مسجدهاى آنان نو و تازه ساز است و از رستگارى ویران. ساکنان و سازندگان آن مسجدها بدترین مردم زمین اند، فتنه از آنان خیزد و خطا به آنان درآویزد. آن که از فتنه به کنار ماند بدان بازش گردانند، و آن که از آن پس افتد به سویش برانند. خداى تعالى فرماید: «به خودم سوگند، بر آنان فتنه اى بگمارم که بردبار در آن سرگردان مانَد» و چنین کرده است، و ما از خدا می خواهیم از لغزش غفلت درگذرد.

دو تن به خاطر من هلاک شدند: دوستى که اندازه نگاه نداشت و دشمنى که بغض مرا در دل کاشت.

زمانى بر مردم خواهد آمد که در آن ارج نیابد، مگر فرد بی عرضه و بی حاصل، و خوش طبع و زیرک دانسته نشود، مگر فاجر، و امین و مورد اعتماد قرار نگیرد، مگر خائن و به خیانت نسبت داده نشود، مگر فرد درستکار و امین! در چنین روزگارى، بیت المال را بهره ی شخصى خود گیرند و صدقه را زیان به حساب آورند، صله ی رحم را با منّت به جاى آرند و عبادت را وسیله  بزرگى فروختن و تجاوز نمودن بر مردم قرار دهند و این وقتى است که زنان، حاکم و کنیزان، مشاور و کودکان، فرمانروا باشند!

منبع: چهل حدیث زیبا از امیرالمومنینعلیه السلام


برچسب ها : نظرات فقهی و فقه گویا
خاتمیّت وحی و نبوت
ارسال در تاريخ شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٩ توسط سید صابر

بسم الله الرّحمن الرّحیم

سالروز نزول وحی بر خاتم النبیین حضرت محمدصلّی الله علیه و آله و سلم
و آغاز رسالت حضرتش را به خاکیان و افلاکیان مبارکباد و شادباش می گوییم

به مناسبت عید سعید و خجسته ی مبعث رسول الله الأکرم محمد مصطفیصلّی الله علیه و آله و سلم ، خواستم که ضمن تبریک آن به عالمیان، مقاله ای را از فقیه قرآنی، آیت الله صادقی تهرانی ـ که پیرامون ختم وحی و رسالت است ـ به خوانندگان عزیز معرفی کنم.

عنوان مقاله در «سایت فرقان» این است: «ادلّه انحصار خاتمیت وحی برای پیامبر اسلامصلّی الله علیه و آله و سلم ختم وحی، نبوّت و رسالت» 

طلیعه آن مقاله اینچنین است:

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...
برچسب ها : مقالات، نقد و مصاحبه ،اخبار و اطلاع رسانی
مقاله ای پیرامون داستان «رد الشمس»
ارسال در تاريخ یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩ توسط محمّد طاها

بسم الله العلیّ العظیم، ذوالفضل الکبیر

الحمد لله لذی جعلنا من المتمسکین بولایة علی بن ابیطالب(علیه السلام)
الحمد لله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لولا ان هدانا الله

ضمن تبریک سالروز میلاد پر خیر و برکت امیر مؤمنان علی(علیه السلام) به همه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، به بهانه ی این روز عزیز مقاله ای از علامه مجاهد، آیت الله صادقی تهرانی را بر روی وبلاگ قرار می دهیم که در آن به داستان «ردّ الشمس» پرداخته شده است.

«رد الشمس» به معنای «بازگشت خورشید» است. در روایاتی نقل شده که چند باری خورشید پس از غروب به خاطر امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) که نماز عصرش قضا شده بوده برگشته تا هوا دوباره روشن شود و حضرت نماز را ادا به جا بیاورند!!!

امید است همواره استدلال های اعتقادی و فقهی را بدون پیش زمینه ی فکری و با بینش و منطق قرآنی و عقل سلیم بررسی و در نهایت قبول یا رد کنیم. چرا که خدای کریم در قرآن مجید فرمود : «پس (ای پیامبر)، بشارت ده بندگان را، کسانی که به سخن (حق) گوش فرا میدهند، پس بهترینش را پیروی میکنند»(زمر،١٧-١٨)

 

« مقاله ی رَدّ ُ الشّمس » 

در میان شیعیان و سنّیان، افراط ها و تفریط هایی در عقاید و احکام فرعی اسلامی وجود دارد که بر محور قرآن و سنّت قطعیه رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) بایستی از چهره ی نورانی معصوم اسلام زدوده شود تا اسلام ناب محمدی برای مسلمانان و سایر جهانیان به راستی و درستی بازگو گردد.

ادامه مطلب...
برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی ،مقالات، نقد و مصاحبه ،نظرات فقهی و فقه گویا

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...