خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

درآمد کتاب امام علی(ع) و حاکمان تاریخ
ارسال در تاريخ دوشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٠ توسط محمّد طاها

بسم الله الذی هو علی کل شیئ قدیر

بر آن شدیم تا در این صفحات هر از چند گاهی مطالبی از کتاب های فقیه قرآنی(ره) را برای عزیزان همراه مکتوب نماییم. بدون شک یکی از بهترین راههای آشنایی با یک شخصیت، آشنایی با دیدگاهها و نگرشهای اوست که بی شک در قلم وی نمایان شده است. کتاب "علیٌ و الحاکمون" که البته به زبان عربی نگاشته شده، از جمله کتابهای ارزشمندی است که آیت الله صادقی در زمانی که در بیروت حضور داشته اند به نوشتن آن اهتمام ورزیده اند. فعلا در این پست بخش ابتدایی درآمد این کتاب را خواهیم آورد.

بسم الله الرحمن الرحیم

درآمد کتاب "امام علی (ع) و حاکمان تاریخ" ١

نوشته عالم قرآنی، آیت الله العظمی صادقی تهرانی


اندک نوشته‌ای که پیش روی شماست، پیرامون برترین نابغه انسانی، بزرگترین رهبران و هدایتگران بشری، پاکترین شاخه از شاخه‌های ارزشمند شجره‌ی پاک محمدی (ص) که «ریشه‌اش استوار و شاخه‌اش در آسمان است. ثمره‌اش را هر زمان به اذن پروردگارش ارزانی می‌دارد». آری او، امام امیرالمؤمنان، علی بن ابی طالب (که برترین درود‌ها بر او باد) می‌باشد. او پیش روی ما می‌گوید و سخن می‌راند. در همه‌ی عرصه‌های زندگانی، ما را به راه راست راهبر است. میان ما و حضرتش روزگاران زیادی فاصله شده است ولی هرگز نه زمان را یارای آن است که صدایش را بی اثر سازد و سیره و صورت او را از دل‌ها و اذهان پاک نماید و نه مکان توان دارد که او را از نظر دور اندازد.
نویسندگان و تاریخ‌نگاران هر اندازه هم که به مراتب بلند نبوغ و فرزانگی دست‌یافته باشند، هرگز نخواهند توانست چهره‌ی تمام‌عیار امام (ع) را برای ما به قلم آورند گرچه دریاها مرکب گردند. با این‌حال نویسنده‌ی کم‌بضاعت و گرفتار‌ کارهای زیاد در صدد ارائه‌ی نمائی زیبا و مجمل در گفتار، کردار، اندیشه، بخشش و عرصه‌های گوناگون زندگانی ماندگار امام علی (ع) می‌باشد.
مبنای ما کتاب خدا، گفتار پیامبر (ص) و خود امام (ع) پیرامون جایگاهش نسبت به اسلام و پیامبر (ص) می‌باشد. اندیشه و گفتار آن شخصیت ژرف نگر بلندمرتبه، طی زندگانی سراسر نورش که میان او و خدا و یا با مردمان گوناگون از وجودش پرتوافکن شده است را میان انسانهای پس از پیامبر (ص)، گوشی نشنیده و چشمی ندیده است. بلکه از نسخه‌ی اصیل محمدی (ص) برآمده است.
هر اندازه که شخصیت آن حضرت با بیان و بنان ما ترسیم گردد، اندک است، مگر آنگونه که خدا و پیامبرش ترسیم نموده‌اند. امام علی (ع) با جایگاهی هر قدر بالا و والا، تنها نماد حقیقت محمدی (ص) است، آن نهالی که در سرزمین خشن و بی آب و علف روئید، کویر برهوت تهی از هر خیر و خوبی و زمینیان آن دیار همه‌ی بدی‌ها و رسوائی‌ها را بجا می‌آوردند. ولی نهالی با چنان میوه ای در آن روئید که بشریت هر قدر هم شکوفا گردد و رشد نماید، از آن بی‌نیاز نباشد. امام علی (ع) شاخه‌ای از آن نهال ریشه‌دار و تنومند و استوار است. او نماد تمام نمای آن نهال و استمراردهنده‌ی آن است. فرزند، برادر، وزیر و سرشت پاک و جانشین اوست، امتی بی‌مانند است که تنها پیامبر (ص) با او همانند است و بس.
آری نوشته‌ی ناچیز ما پیرامون شخصیت امام علی بن ابی طالب است. یگانه نسخه‌ی برابر با آن حقیقت که باختر و خاور جهان به همانندی او با آن اصل ندیده‌اند. 
هرگز گزافه نیست، اگر بگوئیم که شخصیت امام علی (ع) به تنهائی یکی از معجزات پیامبر (ص) و گواه ارزشمند و والائی بر رسالت اوست. خدا در کتابش این حقیقت را اینگونه بیان می‌نماید: «آیا کسی که از جانب پروردگارش بر حجتی روشن است و شاهدی از [خویشان] او، پیرو آن است، و پیش از وی [نیز] کتاب موسی راهبر و مایه رحمت بوده است [دروغ می‌بافد]؟ آنان [که در جستجوی حقیقت‌اند] به آن می‌گروند...»
به گمانم تعابیر گوناگون پیرامون یگانه شخصیت او تعبیری نادرست باشد زیرا که یگانه را چندگانگان هرگز نتوانند بشناسانند. مگر دریائی که امواجی پرتنش دارد. حالی که چنین است ما را چه رسد که بخواهیم از این حقیقت بزرگ و بی‌مانند بگوئیم یا بنگاریم. مگر اینکه گفتار شکست‌ناپذیر و تیزبین پیامبر (ص) هشداردهنده‌ی بشارتگر را به عاریت گیریم تا بتوانیم دورنمائی از آن زمامدار بی‌مانند بشری را بنمایانیم.
آری او هم‌راز همه‌جانبه و کامل پیامبر (ص) بوده است، رهبری سترگ و سیاست والا، در زمامداری عدالت گستر از ژرفای سرشت عدالت است. بعد از پیامبر (ص) و حکمرانی و داوری دادگرانه میان گروه‌های گوناگون، بنیان دیوان‌های زمامداری و ادارات عمومی در همه‌ی زمینه‌های حکومتی از قبیل ارتش، پاسداری از نوامیس اسلامی و انسانی، اداره‌ی فرهنگ و تربیت عمومی و سامان‌دهی هر آنچه با نظم عمومی پیوند دارد، از قبیل اقتصاد و رشد اموال و...و همه‌ی نیازهای پایه که زمامداری درخشنده و ماندگارش به آن نیازمند بود، را محقق نمود. او تنها در عرصه‌ی جنگ قهرمان رزم نبود که فقط دلیرمرد نامیده شود بلکه در عرصه‌ی کمالات انسانی نیز قهرمانی بود که همگان را در همه‌جا پشت سر نهاده بود. و این عدالت به معنای واقعی کلمه است و همو زمامدار بی‌مانندی است که سایه‌ی خدا و پناه ستمدیدگان و شکننده ستم‌پیشگان است...

 ادامه، در پست های بعدی

_________________________________

(١): این کتاب در سال ١٣٨٩ هجری قمری و در بیروت توسط مرحوم آیت الله صادقی نگارش شده و آقای عبدالواحد کرمی نژاد به شایستگی آن را ترجمه نموده اند.


برچسب ها : مقالات، نقد و مصاحبه
برگزاری مراسم یادبود در تهران
ارسال در تاريخ پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩٠ توسط محمّد طاها

بسم الله الذی هو اضحک و ابکی


خورشید مرجعیت و مرد کلام حق

در اولین طلوع بهاران غروب کرد١

زین پس من و تحیر و ذهن پر از سؤال

ای وای، یار صادق یاران غروب کرد٢


مراسم یادبود حضرت آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

جمعه - ١٩ فروردین ١٣٩٠ - ساعت ١٧ تا١٨:٣٠ در

تهران - بلوار میرداماد - مسجد الغدیر

برگزار خواهد شد، انشاءالله.

______________________________________

١- اشاره به اول فروردین (روز رحلت فقیه قرآنی)
٢- شعر : محمد طاها - تصحیح : سید صابر


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی ،دانلودها
تقلید از چه کسی ؟
ارسال در تاريخ یکشنبه ٧ فروردین ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الذی هو اعلم بالمهتدین

با توجه به اینکه پس از رحلت جانسوز فقیه قرآنی، دوستان بسیاری از ما درباره مسئله تقلید سؤال می کنند و می خواهند بدانند که پس از ایشان به چه کسی باید رجوع کنند، در اینجا چند حکم اساسی تقلید را از رساله خود ایشان بیان نموده و توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

مسئله ٣ از باب اجتهاد و تقلید - «تقلید» به‏ واژه‏ برترش «اِتّباعِ احسن‏ القول»: پیروى از بهترین سخن پیرامون احکام شرعیه است برحسب آیه‏ کریمه‏: «فَبَشِّرْ عبادِ. الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أحْسَنَهُ أولئکَ ‏الَّذینَ هَداهُمُ‏ اللّه‏ وَ أولئکَ هُمْ أولُوا الألْبابِ»(سوره‏ زمر، آیه‏ 18) «پس به‏ بندگان من نوید ده، آنان که سخن[حق] را با کوشش و کاوش به‏گوش [دل] مى ‏شنوند و بهترینش را پیروى مى‏ کنند، اینانند کسانى که خدا هدایتشان کرده و هم اینان خردمنداند».

مسئله ١۴ از باب اجتهاد و تقلید - «تقلید» و به‏ عبارت بهتر و زیباتر «اتّباع از اَحْسَن ‏القول»، تنها پیروى از بهترین نظرات فقیهان متعهد است و فقط بدلیل این ‏که این فتاوا بهتر و به ‏حقیقت نزدیک‏ تر است، مورد اتباع مى‏ باشد،که اگر صاحب این نظر زنده یا مرده باشد، بالغ و یا نابالغ، مرد یا زن یا...  در هر شرائطى که برشمرده‏اند باشد یا نباشد، تنها اعلم و اتقى بودنش شرط است و دیگر هیچ، که فقط همین راه سالم‏ ترین و مطمین‏ ترین راه انتخاب براى بهترین رأى مى ‏باشد، و تنها همین اساس بایستگى و لزوم این پیروى است.

مسئله ١۵ از باب اجتهاد و تقلید - روى این اصل از دیدگاه «فَیَتَّبِعُونَ اَحْسَنَهُ» تقلید ابتدایى(١) از میِّتى که عالم‏ تر و باتقواتر در راستاى فقاهت است بر همه‏ مقلدان واجب است(٢)، که او بر تمامى مجتهدان زنده و مرده که ما مى‏ شناسیم برترى دارد. (چنان‏که صاحب حدائق از متأخران و آقایان حکیم، خمینى و خوئى، از معاصران به ‏آن تصریح کرده‏ اند که بقاى بر تقلید مرده‏ اى که نسبت به‏ زندگان اعلم و اتقا(٣) است کلاً واجب است گرچه در مسائلى که به‏ آنها عمل نکرده ‏اى)

همچنین دفتر آیت الله العظمی صادقی تهرانی، خلاصه ای از تعدادی فتاوای مهم ایشان در مسائل مختلف را با عنوان «سیری در فتاوای فقهی، سیاسی و اجتماعی آیت الله صادقی تهرانی» منتشر نموده که در باب اجتهاد و تقلید نیز حاوی مطالب مختصر و ارزشمندی است. مطالعه این جزوه را به همه دوستان توصیه می کنیم.

و من الله التوفیق

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(١): وجوب تقلید ابتدایی از مجتهد میّت، ولی اعلم و اتقا به این معنی است که اگر شخصی با مطالعه و تحقیق به عالم تر و باتقواتر بودن مجتهدی پی ببرد که از دنیا رفته، مادامی که مجتهدی عالم تر و با تقواتر از وی را نیافته است، بر آن شخص واجب است از همان مجتهد -با اینکه در قید حیات نیست- تقلید کند. (البته در احکامی که آن مجتهد به آنها فتوا داده است)

(٢): چه رسد به کسانی که قبل از فوت آن مجتهد اعلم و اتقا و در زمان حیاتش هم بر تقلید از ایشان بوده اند.

(٣): منظور از تقوا به عنوان شرط اساسی برای اجتهاد یعنی اینکه مجتهد در بیان حکم خدا مصلحت گرا و محافظه کار نباشد، که بی انصافی است اگر نام آیت الله صادقی را به عنوان نمادی برجسته برای این ویژگی بسیار مهم در اینجا ذکر ننماییم. نمونه بارز این ویژگی را در حکمی که ایشان پیرامون شرایط رأی دهندگان در مسائل مختلف نظام  اسلامی(خبرگان، ریاست جمهوری و ...) صادر کرده اند میتوان ملاحظه کرد. پس اتقا یعنی کسی که از بین تمامی فقها در بیان احکام خدا نترس تر و حق محورتر باشد.


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی ،نظرات فقهی و فقه گویا
مراسم شب هفتم رحلت آیت الله العظمی صادقی تهرانی
ارسال در تاريخ شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠ توسط محمّد طاها

بسم الله الرحمن الرحیم

طبق اعلام وبسایت رسمی «جامعة علوم القرآن»، مراسم شب هفتم رحلت جانسوز مرجع عالیقدرمان، حضرت آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی، دوشنبه ۱۳۹۰/۱/۸ بعد از نماز مغرب و عشاء، در قم، خیابان دورشهر، مسجد امیرالمومنین (صلوات الله علیه) برگزار خواهد شد.


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی
رحلت ملکوتی مرجع عزیزمان، آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
ارسال در تاريخ پنجشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٠ توسط محمّد طاها

بسم الله الذی هو یحیی و یمیت

« الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالاتِ اللَّهِ وَ یخَشَوْنَهُ وَ لَا یخَشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا الله » (احزاب،٣٩)

«کسانی که رسالت های الهی را ابلاغ می کنند و از او (خدا) می هراسند
و از احدی جز الله بیم ندارند»

آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

 

با قلبی آکنده از درد و چشمانی اشکبار و سینه ای داغدار، رحلت ملکوتی مرجع عزیزمان، صاحب تفسیر شریف الفرقان و فقیه مصلح قرآنی، حضرت آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی قدس الله تربته الزکیه را به اطلاع دوستداران و محبان قرآن و انقلاب قرآنی می رسانیم.

 

 

و به این مناسبت در نگاهی گذرا ابعاد علمی این مفسر کبیر، فقیه مجاهد قرآنی و مرجع عالیقدر جهان تشیع را برای علاقمندان بیان می کنیم:


 •  مصداقی عینی برای آیه کریمه «الّذینَ یُبَلِّغونَ رِسالاتِ اللهِ وَ یَخشَونَهُ وَ لایَخشَونَ اَحداً إلّا اللهَ»
 • جامع معقول و منقول
 • مصداق کامل وحدت حوزه و دانشگاه
 • مؤلّف تفسیر شریف الفرقان، کامل‌ترین تفسیر قرآن به قرآن و سنّت، که مرحوم علامه طباطبایی(ره) نیز درباره آن فرموده‌اند: «تفسیر شریف فرقان که زیارت شد موجب روشنی چشم و مایه افتخار ماست...»
 • احیاگر قانون «عرضه بر کتاب» به صورت تحلیلی و غیر تحمیلی در کلّ علوم حوزوی
 • متفکری آزاداندیش در چارچوب تفسیر قرآن به قرآن و سنّت
 • نافی بیش از پانصد فتوای فقهیِ خلاف قرآن
 • ناقد اکثر مباحث اصول فقه سنتی
 • متذکر به شصت و شش تناقض در منطق ارسطویی
 • نافی ارکانی اصلی از فلسفه التقاطی یونانی ـ اسلامی
 • ناقد بعضی از مبانی عرفان نظری حوزوی
 • منتقد به علم نحو و حتی برخی از لغات عربی

 خلاصه ای از زندگینامه آیت الله العظمی
محمد صادقی تهرانی (قدس الله تربته الزکیه)

وَ سَلَامٌ عَلَیْهِ یَوْمَ وُلِدَ وَ یَوْمَ یَمُوتُ وَ یَوْمَ یُبْعَثُ حَیًّا
(مریم،١۵)

ولادت: ۱ فروردین  ۱۳۰۵             رحلت: ۱ فروردین  ۱۳۹۰

 ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت: پیش بینی میکردیم بعد از رحلت مرجع مهجور عزیزمان، افرادی یادداشت، مصاحبه یا هرگونه اطلاع رسانی نادرست مرتبط به معظم له را در فضاهای حقیقی یا مجازی انتشار دهند. لذا از محبان انقلاب قرآنی تقاضا داریم اخبار صحیح مربوط به این علامه مجاهد را -فقط- از طریق همین سامانه: «فقیه قرآنی: www.albalaq.com»، و یا سامانه رسمی «جامعة علوم القرآن» جویا شوند.

و سَیعلم الّذین ظلموا ایَّ مُنقلب یَنقلبون ... والعاقبة للمتقین
و صلی الله علی حبیبنا محمد و آله المعصومین، سیّما بقیة الله فی الارضین،
و انّه هو المنتقم للمظلومین و المستضعفین


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی ،انقلاب قرآنی

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...