خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

شفاعت شافعین
ارسال در تاريخ شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

در جهان امروز شاهد هستیم که هر روزه حملاتی به اعتقادات ما مسلمانان می شود و در این میان بر عهده دینمداران و دینداران و عالمان دینی است که سعی کنند جامعه اسلامی را نسبت به این حملات و هجمه شبهات حفظ کنند و در رد و پاسخ به شبهات کوشش نمایند.

از این دست است مطلبی که چندی پیش در رابطه با رد شفاعت در روز قیامت طی یک سخنرانی در دانشگاه ونکوور کانادامطرح شده که یکی از شاگردان برجسته آیت الله العظمی صادقی طهرانی در مقام پاسخ برآمدند و جوابیه ای را برای آن منتشر نمودند.

حجة الاسلام و المسلمین حاج محسن نورانی که قریب به 18 سال توفیق شاگردی مستمر فقیه قرآنی را داشته اند در پاسخ به مقاله «جدال دکتر با مدعی»، مقاله ی «شفاعت شافعین» را نگاشته اند که توسط سایت «فقیه قرآنی» منشر می شود:

بسم الله الرحمن الرحیم

در این مدّعا به طور خلاصه سه ادّعا مطرح شده که هر سه باطل است. و مبتنی است بر انکار ضروریات دینی مورد اتفاق شیعه و سنی و انکار آیاتی از قرآن مجید و سنت قطعیه نبویه(صلّی الله علیه و آله و سلّم) از ابتدا تاکنون. بنابراین پاسخی که به مدّعای ایشان ارائه می شود در حد تنبّه به تدبّر صحیح در قرآن و ضروریات دینی است که خلفاً عن سلف در امت اسلام دست به دست گردیده تا به امروز رسیده است.

از ادّعای سوم آغاز میکنم! چرا که ترتیب منطقی میان این سه ادعا وجود ندارد.

پاسخ مدّعای سوم:

...


متن کامل مقاله را در اینجا ببینید:

« شفاعت شافعین »

(244 KB) PDF دانلود نسخه


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،مقالات، نقد و مصاحبه
«فقیه قرآنی» سایتی مستقل است!
ارسال در تاريخ یکشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام به همه همراهان و قرآن دوستان و قرآن پژوهان، عرض می داریم که:

همزمان با اعلام برخی تریبون هایی با ظاهر قرآنی مبنی بر «عدم وجود سایت موازی» ما نیز به اطلاع دوستداران قرآن و اهل بیت علیهم السلام می رسانیم که:

«سایت فقیه قرآنی» که با آدرس http://www.albalaq.com فعالیت میکند، سایتی کاملا مستقل می باشد که در راستای گسترش «تفکر ناب و اصیل اسلامی و قرآنی» در فضاهای مجازی و حقیقی از سوی تعدادی از «محبان انقلاب قرآنی» و شاگردان و علاقمندان به صاحب تفسیر شریف الفرقان، حضرت آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی(ره) اداره می شود و هیچ گونه وابستگی به هیچ موسسه، نهاد یا مرکزی جز کتاب خدا و سنت قطعیه و سیره ثابته معصومین(علیهم السلام) نداشته و ندارد.

اما صریحا بیان می داریم که با همه افراد و سایت ها  و پایگاه های اینترنتی که
در این مسیر اصیل گام بر می دارند توازی داریم و افتخار می نمایم که
خاضعانه در این راه همراه آنان باشیم

این مطلب جهت اطلاع عزیزان بیان شد و جای بسی خرسندی برایمان وجود خواهد داشت اگر بتوانیم خدمتی را در راستای پیشبرد «تفکر قرآنی» انجام دهیم و از خداوند سبحان مسئلت می نمایم که همه ما و ادامه دهندگان راه اصیل اسلامی و قرآنی را در این راه خطیر و مهم ثابت قدم بدارد و از جمیع بلایا محفوظ نگهدارد. آمین.

«قل إنّما أعِظُکُم بِواحِدَة أن تَقوُموُا لله مَثنی و فُرادی، ثُم تَتَفَکَّرُوا...»(سبأ،۴۶)

و من الله التوفیق
سایت «فقیه قرآنی»


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی ،اسناد و گزارشات
قرآن کتابی عالمانه است!
ارسال در تاريخ دوشنبه ٦ تیر ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

در سال ۱۳۸۱ مجله گلستان قرآن در شماره ۱۱۸ مصاحبه ای جذاب با آیت الله صادقی تهرانی به چاپ رساند که حاوی مباحثی پیرامون خلقت آسمانها و زمین، انفجار بزرگ، ماده نخستین، قوانین فیزیک حاکم بر جهان هستی و رابطه بین دین و دانش است.

در طلیعه آن مصاحبه آمده است:

مناسبت بین دین و دانش همواره یکی از مباحث مطرح در جامعه دینی و علمی در طول تاریخ بوده است. در این میان گاه دینداران و اهل دانش با تعصب، یکسره در پی ردّ دیگری بوده‏ اند و گاه با درک اهمیت دین و دانش راه‏ هایی را برای نمودار ساختن ضرورت تعامل بین این دو جسته‏ اند.

در این میان قطعاً معتبرترین و منسجم‏ترین نظرات از سوی کسانی مطرح شده است که همزمان به دو حوزه دین و دانش اشراف لازم و کافی داشته‏ اند. آیت الله دکتر محمد صادقی تهرانی یکی از معدود کسانی است که می‏تواند در مورد وجوه مشترک دین و دانش اظهار نظر کند.

مصاحبه‏ای که متن آن را پیش رو دارید، به مناسبت انتشار کتابی از ایشان با عنوان ستارگان از دیدگاه قرآن صورت گرفته است.

از این عالم و محقق بنام، تا کنون نزدیک به ۱۲۰ جلد کتاب در حوزه‏های مختلف دینی به زبان‏های فارسی و عربی منتشر شده است. از جمله کتاب‏های دیگر ایشان که در آن به طرح رابطه بین دین و دانش پرداخته شده، کتاب آفریدگار و آفریده است که پیش از انقلاب تا چند سال پس از انقلاب و تا زمان حاضر نیز انتشار یافته تاکنون ۵۰ بار تجدید چاپ شده است.

گفتنی است، آیت الله دکتر صادقی تهرانی دارای درجه عالی اجتهاد در کلیه علوم اسلامی و دکترای ممتاز الهیات از دانشگاه تهران است.

متن کامل مصاحبه را در اینجا ببینید:

« قرآن کتابی عالمانه است، نباید از آن برداشتی خرافی داشت »


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،مقالات، نقد و مصاحبه
چگونگی خلافت آدم (علیه السلام)
ارسال در تاريخ جمعه ۳ تیر ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

در تفسیر شریف الفرقان بدایع و نکات ناب و بی نظیر بسیار است!

بدون مقدمه خاصی دعوت می کنم مقاله زیر را که در مجله بینات، زمستان ۱۳۸۰ به چاپ رسیده است، مطالعه نمایید:

«چگونگی خلافت آدم در گفت و گو با آیت الله صادقی تهرانی»

(735KB) PDF دریافت نسخه


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،نظرات فقهی و فقه گویا

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...