خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

شیوه برخورد قرآن با تحریف ، تشابه و نسخ
ارسال در تاريخ جمعه ٢٩ مهر ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

مجله بینات در شماره های ۳۰ تا ۳۳ چهار مصاحبه ارزشمند و بسیار مفید و خواندنی را با فقیه قرآنی آیت الله العمظمی محمد صادقی تهرانی انجام داد که مطالعه آنرا به همه دوستان عزیز بدون هیچ مقدمه ای اکیدا توصیه می نماییم. از این چهار مقاله سه مقاله را قبلا خدمتتان ارائه کرده بودیم و امروز نیز مقاله چهارم را خدمت قرآن پژوهان و جویندگان حقیقت عرضه می کنیم:

بخش نخست: شماره ۳۰ تابستان ۸۰

قرآن تنها معیار در تفسیر
در گفتگو با آیت الله صادقی تهرانی

بخش دوم: شماره ۳۱ پاییز ۸۰

مبانی برداشت معصومانه از معارف قرآن
در گفتگو با آیت الله صادقی تهرانی

بخش سوم: شماره ۳۲ زمستان ۸۰

چگونگی خلافت آدم
در گفتگو با آیت الله صادقی تهرانی


بخش چهارم: شماره ۳۳ بهار ۸۱

شیوه برخورد قرآن با تحریف ، تشابه و نسخ
در گفتگو با آیت الله صادقی تهرانی


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،نظرات فقهی و فقه گویا ،مقالات، نقد و مصاحبه
مبانی برداشت معصومانه از معارف قرآن
ارسال در تاريخ شنبه ۱٦ مهر ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن کتاب هدایت، بیان، نور و حکمت است و مورد اعتصام و حبل الله است.

بر خلافِ خلافی که بسیاری گفته اند ؛ که قرآن قابل فهم نیست ؛ بر جمیع مسلمین ؛ به امر کتاب خدا و رسول الله و اهل بیت معصومینش علیهم السلام ؛ تدبر و تفکر در قرآن واجب عینی است. و بایستی که آن حبل الهی را درآویزیم، در همه ابعاد محور اصلی کار خویش قرار دهیم، در فهم، تفکر، علم، دین، عرفان، فقه، ادبیات، منطق، اصول و همه و همه ی عرصه ها ! وگرنه قدم در بیراهه گذاشته ایم و ثقل اکبر را از دست داده ایم. چیزی که در طول ۱۴ قرن سران استکبار و طاغوت و شیاطین توانسته اند مسلمین را تا حد زیادی از آن دور نگه دارند و عصر غیبت و محرومیت بشریت را رقم رنند.

و وا اسفا که در این بین عده ای با توجیه دفاع از ثقل اصغر، ثقل اکبر را رها کرده اند و از شیعه بودن فقط نامش را یدک کشیده اند که شیعه بی قرآن، از شیعه بودن چیزی ندارد. مگر نه اینست که اهل بیت رسول علیهم السلام، معدن الرسالة و محبط الوحی اند و اینها اولین و بارزترین صفاتشان است. و حاصل رسالت رسول وحی است و سنتش که بر مبنای وحی است، و پاسدارانش علی و زهرا و اولاد کرامش علیهم السلام اند. پس کسانی که قرآن را رها کرده اند و آن را با نظرات باطلشان چون «ظنی الدلالة» بودن از کار انداخته اند اصل رسالت رسول را نفی کرده اند و در صحنه محشر مورد شکایت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم اند که :

«وقال الرسول یارب إن قومی اتخذوا هذا القرآن مهجورا»

امید آنکه با همه گیر شدن انقلابی قرآنی در همه ابعادش، وعده حتمی الهی ؛ هرچه زودتر محقق گردد که:

﴿وَ نُریدُ أن نَّمُنَّ عَلَى الّذینَ استُضعِفُوا فِی الأرضِ وَ نَجعَلَهُم أئِمَةً
وَ نَجعَلَهُمُ الوَارِثینَ
(قصص/۵)

و این مقاله شریف که حاصل مصاحبه مجله بینات با آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی در پاییز سال ۱۳۸۰ می باشد به مبانی برداشت صحیح و معصومانه از قرآن و معارف روشن و روشنگرش می پردازد.

در این مقاله به سؤالات و مباحثی چون ذیل پرداخته شده است:

- روش استفاده و بهره گیری از مفهوم واژه ها
- آیا روایات مخصّص و یا مقیّد اند ؟
- تفسیر به رأی
- تکیه به سند روایات ؟!
- استفاده قرآنی از عهدین در تفسیر قرآن
- علم خدا ، عصمت پیامبران ، مجرّد بودن و مادّی بودن ملائکه
- قرائات قرآن یا قرائت واحد ؟!
- تحریف، اسرائیلیات
- تفسیر علمی


متن کامل مقاله را مطالعه بفرمایید:

مبانی برداشت معصومانه از معارف قرآن
در گفت و گو با آیت الله دکتر محمد صادقی تهرانی


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،مقالات، نقد و مصاحبه ،نظرات فقهی و فقه گویا
قرآن تنها معیار در تفسیر
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ۱٢ مهر ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

نشستن در محضر عالمان و هم سخنی با آنان و استفاده از تجربیّات گرانبهای آنان ، بسیار مغتنم و به یاد ماندنی و گاه شور آفرین است ، به ویژه عالمانی که همراهی و همدلی با قرآن گرامی را از دوران نوجوانی و جوانی فراروی خود داشته اند و لحظه ای از این اُنس غفلت نکرده اند و همواره کوشیده اند نماد علمی و عملی آیات قرآن باشند .

آیت اللّه دکتر محمّد صادقی تهرانی ـ از عالمان و دین باوران معاصر، که سالیانی است در کنج تنهایی و عُزلت به پژوهشها و نوآوریهای خود در زمینة قرآن و معارف آن پرداخته اند ـ از جمله کسانی است که هم صحبتی با آن بزرگوار ، سختی را از تن انسان بیرون می کند و روح تلاش و پرکاری به آدمی می بخشد .

سخنان این عالم استاد دیده و اُنس و الفت آن بزرگوار با قرآن کریم ، انسان را به یاد سخن گهربار امام سجّاد علیه السّلام می اندازد که فرمود : اگر همة مردم که ما بین مشرق و مغرب هستند ، بمیرند ، من از تنهایی هراس نکنم ، مادامی که قرآن با من باشد . ( کافی ، ۲ / ۶۰۲ )

آری این عالم بزرگوار و مفسّر سختکوش قرآن که در زمان معاصر به تفسیری بدیع از جهت محتوا و سبک دست زده است و « الفرقان فی تفسیر القرآن بالقرآن و السنّة » را ابداع کرده است ، از هر دری که با او سخن می گویی ، به قرآن ختم می شود .

در این نشست طولانی که چندین جلسه مصاحبت و همدلی یاران بیّنات(*) را به همراه داشت تقریباً به تمام زوایای زندگی علمی و اندیشه های قرآنی ایشان پرداخته شده ، که در چندین بخش از نظر شما خوانندگان گرامی می گذرد .

امید آنکه تجربیّات عالمان و مفسّران ، گامی در راه شناخت قرآن کریم و عمل به این کتاب بزرگ الهی باشد . ان شاء الله .

بیّنات: حضرت آیت اللّه صادقی ، ضمن تشکّر از فرصتی که در اختیار ما نهادید ، در ابتدا ...

متن کامل مقاله را مطالعه بفرمایید:

قرآن تنها معیار در تفسیر
در گقتگو با آیت الله دکتر محمد صادقی تهرانی

__________________
(*) این متن عینا طلیعه مجله بینات شماره ۳۰ سال ۱۳۸۰ است که مقاله قرآن تنها معیار در تفسیر در آن شماره از مجله قرآنی بینات به چاپ رسیده است. این متن را پژوهشگر ارجمند و کارشناس ارشد علوم قرآنی جناب مهدی یاقوتیان پس از ویرایش و استخراج مصادر در اختیار سایت «فقیه قرآنی» قرار داده است.


برچسب ها : نظرات فقهی و فقه گویا ،مقالات، نقد و مصاحبه ،انقلاب قرآنی

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...