خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

در محضر وصی رسول امین، امیر مؤمنین علی(ع)
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحَمدُللهِ المَلِک ِالمَحمُودِ المَالِک ِالوَدُودِ مُصَوّرِ کلِّ مَولود...
وَله الحَمد السَّرمَد وَالمَدح لرَسُولِه أحمَدَ
»

«الحَمدُ للَّهِ أهلِ الحَمدِ وَمَأوَاهُ، وَلَهُ أوکدُ الحَمدِ وَأحلَاهُ، وَأسعَدُ الحَمدِ وَأسرَاهُ، وَأطهَرُ الحَمدِ وَأسمَاهُ، وَأکرَمُ الحَمدِ وَأولَاهُ الوَاحِدِ الأحَدِ الصَّمَدِ، لَا وَالِدَ لَهُ وَلَا وَلَدَ...»

میلاد امام المتقین، وصی و خلَف رسول اَمین(صلّی الله علیه وآله وسلّم)،
همسر سیدة نساء العالمین
(سلام الله علیها)، امیر مؤمنین علی(علیه السلام) مبارک‌باد

حمد و ستایش‌های زیبایی که طلیعه مطلب امروز است بخشی از دو خطبه بسیار زیبا از امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) است. همان‌طور که می‌بینید این جملات بدون نقطه هستند! متن اصلی این دو خطبه که بسیار طولانی تر از این است کلاً بدون نقطه، و در نوع خود در حد اعجازاند، به خصوص آن‌که حضرت امیر(صلوات الله علیه) آن‌ها را به صورت بداهه ایراد فرموده‌اند.

از آن‌جا که شما نیز مانند ما مشتاق دیدن متن کل خطبه هستید؛ آنها را برای شما نقل می‌کنیم. البته لازم به ذکر است که حضرت علی علیه السلام خطبه‌ای بدون الف نیز دارند که در نهج البلاغه موجود است. اما این دو خطبه‌ی بدون نقطه، با این‌که اکثر کتب روایی به آن اشاره کرده‌اند و ابتدای آنرا نیز ذکر نموده‌اند، اما متن کامل آن تا چندی پیش تقریبا نایاب بود و جز دو کتاب آن را نقل نکرده بودند. ظاهراً در جریان آتش سوزی کتاب‌خانه‌ها در حمله مغول، نزدیک بوده است که ما این گنجینه‌ها را کلاً از دست بدهیم. خوشبختانه به همت محققان متن این دو خطبه امروزه به راحتی در دسترس همگان است:

متن و ترجمه دو خطبه بدون نقطه از امام الفصحاء علی بن ابیطالب(ع)

در پایان با آرزوی آن‌که مسلمانان به خصوص حاکمان جوامع اسلامی به گوشه و ذره‌ای از سیره‌ی آن امام همام عامل باشند و در مسیر عدالت که بی‌شک بزرگ‌ترین خصلت مولای ماست، گام‌هایی استوار بردارند، نه آن‌که فقط نام آن حضرت را ببرند و برخلاف راه آن ولیِ آسمانی حرکت کرده و چهره‌ی توحیدی آن امام بزرگ را مخدوش نمایند...

در قیامت کبری میزان سنجش اعمال بندگان و محک و معیار الهی، وجودِ مبارک آن امام والا مقام است... در عجبیم از حاکمانی که آوازه‌ی حکومت علوی به گوششان رسیده اما باز در ظلم و قدرت طلبی و بی عدالتی و دروغ و فریب بر یکدیگر پیشی می‌گیرند...

فَإنَّ ألمَوتَ هَادِمُ لَذَّاتِکُم وَمُکَدِّرُ شَهَوَاتِکُم وَمُبَاعِدُ طِیَّاتِکُم زَائِرٌ غَیرُ مَحبُوبٍ وَقِرنٌ غَیرُ مَغلُوبٍ وَوَاتِرٌ غَیرُ مَطلُوبٍ قَد أعلَقَتکُم حَبَائِلُهُ وَتَکَنَّفَتکُم غَوَائِلُهُ وَأقصَدَتکُم مَعَابِلُهُ وَعَظُمَت فِیکُم سَطوَتُهُ وَتَتَابَعَت عَلَیکُم عَدوَتُهُ وَقَلَّت عَنکُم نَبوَتُهُ فَیُوشِکُ أن تَغشَاکُم دَوَاجِی ظُلَلِهِ وَإحتِدَامُ عِلَلِهِ وَحَنَادِسُ غَمَرَاتِهِ وَغَوَاشِی سَکَرَاتِهِ وَألِیمُ إرهَاقِهِ وَدُجُوُّ أطبَاقِهِ وَجُشُوبَةُ مَذَاقِهِ...

مرگ نابود کننده لذّت‌ها، تیره کننده خواهش‌های نفسانی و دور کننده اهداف شماست، مرگ دیدار کننده‌ای دوست نداشتنی، هماوردی شکست‌ناپذیر و کینه‌توزی است که بازخواست نمی‌شود، دام‌های خود را هم اکنون بر دست و پای شما آویخته و سختی‌هایش شما را فرا گرفته و تیرهای خود را به سوی شما پرتاب کرده است.
قهرش بزرگ و دشمنی او پیاپی و تیرش خطا نمی‌کند.
چه زود است که سایه‌های مرگ و شدّت دردهای آن و تیرگی‌های لحظه جان کندن و بیهوشی سکرات مرگ و ناراحتی و خارج شدن روح از بدن و تاریکی چشم پوشیدن از دنیا و تلخی خاطره‌ها، شما را فرا گیرد...

آری آیا واقعا ممکن است این سخنان مولا علی به گوش آدمی برسد باز خواب غفلت چشمان انسان را برباید!؟ هرگز؛ وای بر انسان اگر چنین باشد...

در این زمانه که هر دم ذکر فرج به ناگزیر از قلب بر زبان آدمی جاری می شود و هر واقعه‌ای در هر گوشه این کره خاکی طنین «مُلِئَت ظُلماً و جُوراً» را در تمام روح و جان آدمی می‌اندازد، بسیار مضطرب می‌گردم و از خود می‌پرسم چه باید کرد؟ در صفحات کتاب خدا و کلام اولیای الهی بدنبال نسخه ویژه‌ای برای این زمانه می‌گردم و مضطربانه برای عاقبت خیر و سلامت دینم دعا می‌کنم.

پیامی از صاحب این ایام برای ما ارسال شده است. این پیام حاوی نکات ویژه‌ای برای ماست که این زمانه‌ی نابسامان را تجربه می‌کنیم و هر دم مضطرب و پریشان برای تحقق آخرین وعده الهی و فرج و سلامتی آخرین حجّت الهی دعا می‌کنیم. حضرت علی(علیه السلام) که همیشه پدری دلسوز و ملجأی برای همه یتیمان تاریخ بوده است این‌چنین برای ما پیام داده است:

یَأْتِی عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ

یَرْتَفِعُ فِیهِ الْفَاحِشَةُ وَلَتُصَنَّعُ وَیُنْتَهَکُ فِیهِ الْمَحَارِمُ وَیُعْلَنُ فِیهِ الزِّنَا وَیُسْتَحَلُّ فِیهِ أَموَالُ الیَتَامَى وَیُؤکَلُ فِیهِ الرِّبَا وَیُطَفَّفُ فِی المَکَایِیلِ وَالمَوَازِینِ وَیُستَحَلُّ الخَمرُ بِالنَّبِیذِ وَالرِّشوَةُ بِالهَدِیَّةِ وَالخِیَانَةُ بِالأمَانَةِ وَیَتَشَبَّهُ الرِّجَالُ بِالنِّسَاءِ وَالنِّسَاءُ بِالرِّجَالِ

وَیُستَخَفُّ بِحُدُودِ الصَّلَاةِ وَیُحَجُّ فِیهِ لِغَیرِ اللَّه فَإِذَا کَانَ ذَلِکَ الزَّمَانُ انتَفَخَتِ الأهِلَّةُ تَارَةً حَتَّى یُرَى هِلَالُ لَیلَتَینِ وَخَفِیَت تَارَةً حَتَّى یُفطَرُ شَهرُ رَمَضَانَ فِی أوَّلِهِ وَیُصَامُ العِیدُ فِی آخِرِهِ
فَالحَذَرَ الحَذَرَ حِینَئِذٍ مِن أخذِ اللَّهِ عَلَى غَفلَةٍ فَإنَّ مِن وَرَاءِ ذَلِکَ مَوتَ ذَرِیعٍ یَختَطِفُ النَّاسَ اختِطَافاً حَتَّى إنَّ الرَّجُلَ لَیُصبِحُ سَالِماً وَیُمسِی دَفِیناً وَیُمسِی حَیّاً وَیُصبِحُ مَیِّتا فَإذَا کَانَ ذَلِکَ الزَّمَانُ وَجَبَ التَّقَدُّمُ فِی الوَصِیَّةِ قَبلَ نُزُولِ البَلِیَّةِ وَوَجَبَ تَقدِیمُ الصَّلَاةِ فِی أوَّلِ وَقتِهَا خَشیَةَ فَوتِهَا فِی آخِرِ وَقتِهَا

فَمَن بَلَغَ مِنکُم ذَلِکَ الزَّمَانَ فَلَا یَبِیتَنَّ لَیلَةً إلَّا عَلَى طُهرٍ وَإن قَدَرَ أن لَا یَکُونَ فِی جَمِیعِ أحوَالِهِ إلَّا طَاهِراً فَلیَفعَل فَإنَّهُ عَلَى وَجَلٍ لَا یَدرِی مَتَى یَأتِیهِ رَسُولُ اللَّهِ لِقَبضِ رُوحِهِ
وَقَد حَذَّرتُکُم إن حَذَرتُم وَ عَرَّفتُکُم إن عَرَفتُم وَوَعَظتُکُم إنِ اتَّعَظتُم فَاتَّقُوا اللَّهَ فِی سَرَائِرِکُم وَعَلَانِیَتِکُم وَلا تَمُوتُنَّ إلَّا وَ أنتُم مُسلِمُونَ وَمَن یَبتَغِ غَیرَ الإسلامِ دِیناً فَلَن یُقبَلَ مِنه وَهُوَ فِی الآخِرَةِ مِنَ الخاسِرِینَ
(بحارالانوار،۹۳/۳۰۳)

زمانی بر مردم می‌آید که عمل زشت برتری پیدا کرده و جلوه‌گری می‌نماید. پرده از روی محرّمات برداشته شود و زنا آشکار می‌گردد و مال یتیمان را حلال دانسته و می‌خورند، کم‌فروشی می‌نمایند و شراب را به جای آب انگور حلال دانند و رشوه را به عنوان هدیه حلال می شمرند. خیانت در امانت را جایز می‌دانند، مردها شبیه به زنها و زنها شبیه به مردها شوند.

به حدود و احکام نماز اعتنا نمی‌کنند، در آن زمان برای غیر خدا (سیاحت، تجارت، ریا، سیاست و غیره) حج انجام می‌دهند.

در آن زمان گاهی ماه شب اول آن قدر بزرگ (دیده) شود که به نظر، دو شب آید و گاهی در شب اول دیده نشود، پس چون ماه دیده نشود روز اول ماه رمضان را روزه نگیرند و روز عیدفطر را روزه بگیرند.

در آن زمان مراقب باشید، مراقب باشید، مبادا خداوند ناگهان انتقام گیرد، همانا در پس آن زمان مرگ سریع و عجیبی خواهد بود به گونه‌ای که مرد، هنگام صبح سالم است و شب به خاک سپرده می‌شود، شب زنده است و صبح مرده. در آن زمان پیش از آن که به بیماری -منتهی به- مرگ مبتلا شوند واجب است وصیت خود را بکنند و نماز را در اول وقت به جا آورند مبادا تا آخر وقت اجل مهلت ندهد.

هر کدام از شما که آن زمان را درک کند شب نخوابد مگر با طهارت (وضو) و اگر بتواند در تمام احوال با طهارت باشد زیرا نمی‌داند ملک الموت چه وقت به سراغ او می‌آید.

من شما را ترساندم اگر بترسید و فهماندم اگر بفهمید و پند دادم اگر پند بگیرید، در نهان و آشکار از خدا بترسید و نباشد جز آنکه مسلمان بمیرید زیرا که هر کس غیر از اسلام، دینی قبول کند از او پذیرفته نخواهد شد و در آخرت از زیانکاران است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت: نمی خواستم در این ایام سرور، چنین سخنان سختی بگویم اما چه کنم که زمانه شاید مهلتی ندهد، شاید زود دیر شود و فرصت‌ها از دست برود... اللهم اجعل عواقب أمورنا خیرا و توفنا مسلمین، اللهم عجّل لفرج ولیّک المهدی وأیّده بروح منک...


برچسب ها :
اعتکاف در هر مسجدی جایز است
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ توسط سید صابر

« بسم الله الرحمن الرحیم »

بر اساس سنت هر ساله، پیروان فقه قرآنی، در اوائل ماه مبارک رجب، اطلاعیه قرآنی ذیل را برای عاشقان الله، و معتکفان مسلمان بازنشر می کنند.

بر مبنای قرآن و بر خلاف نظر مشهور، اعتکاف در همه مساجد جایز است و اعتکاف در «مسجد جامع» تنها دارای استحباب می باشد.

این حکم قرآنی، که فتوای حضرت آیة الله صادقی تهرانی(ره) بر آن استوار است، حکم معقولی است که نه از روی مصلحت سنجی و سلیقه شخصی؛ بلکه از منطقی بودنِ دینِ حنیف نشأت می گیرد. هر کسی می تواند با عرضه کردن احادیث مربوطه به قرآن حکیم، این حکم را دریابد، و در واقع این حکم، فتوای واضح خدا در قرآن است.

از شما دعوت می کنم تا این بیانیه قرآنی را که سالها توسط دفتر جامعة علوم القرآن منتشر می گردید و هم اکنون رسالت انتشار آن بر عهده همه پیروان انقلاب قرآنی است، مطالعه نمایید:

هو الهادی

پیامى قرآنی:

« اعتکاف در کل مساجد جایز است »

استدلالِ قرآنى: ﴿وأَنتُمْ عاکِفُونَ فِى الْمَساجِد (سورة البقرة ـ الآیة ۱۸۷)

در آیه مبارکه، ﴿المَساجِد جمعِ محلّى باللام و مفید استغراق است، بنابراین نصِّ در شمولیّت بر کلّ مساجد مى باشد و اصطلاحا نصِّ در عموم و آبی از تخصیص است، و اگر هم بر فرض محال، قابل تخصیص باشد، تخصیص اکثر، مستهجن است.(*)

شیعیان حقیقى و پیروان راستین پیامبر و اهل بیت پیامبر(صلوات الله علیهم اجمعین) مطابق با اوامر مبارک آن حضرات، اقوال و روایات را به قرآن، عرضه مى کنند و به هیچ وجهى با قرآن کریم، مخالفت نخواهند کرد.

بالنّتیجه، روایاتى که اعتکاف را در انحصار مسجد جامع مى دانند، به استحباب، توجیه مى شوند؛ زیرا وسعت و امکانات مساجد جامع براى معتکفین، بیشتر از مساجد دیگر است وگرنه چون روایات مذکوره، با نصّ قرآن مخالفند، مردودند.

اعلان این فتواى قرآنى، مایه مسرّتِ مؤمنان مشتاق اعتکاف خواهد بود و طبعا هر حکمى که از متن قرآن اتّخاذ گردد، مورد قبول همه علماى اسلام خواهد بود و هرگز فتواى مشهور نمى تواند تبعیت از آن را منتفى سازد.

این بیانیه، از رجب المرجّب سال ۱۴۲۲ (هـ . ق) متناوباً در آستانه ایّام البیض و سالروز میلاد مسعود امام امیرالمؤمنین على(علیه السلام) منتشر مى شود. و از پیروان واقعىِ قرآن و عترت انتظار مى رود، در انتشار وسیع آن همّتِ شایسته، مبذول دارند.

والسّـلام علـى عبـاداللّه الصّالحـین
قم ـ جامعةُ علوم القرآن

اصل اعلامیه آیت الله صادقی تهرانی(ره) در باب
جواز اعتکاف در کل مساجد: دانلود (۷۳۶KB)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(*) متن فتوای فقیه مصلح قرآنی حضرت آیه اللّه صادقی تهرانی(قدس سره) اقتباس از رساله فقهی استدلالی «تبصرة الفقهاء»

پی نوشت: این مطلب را پیش از این نیز در اینجا منتشر نموده بودیم، و امیدواریم با همراهی سایرین در این حرکت قرآنی، مؤمنین مشتاق به سنّت عرفانی اعتکاف، از مشقت بی جهتی که در این سالها به علت کمبود مساجد جامع متحمل می شوند خلاصی یافته و بتوانند در یک فضای آرام و معنوی با خدای خویش در خانه او خلوتی بیابند. إن شاء الله


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی ،دانلودها ،اسناد و گزارشات
دانلود کتابچه سیری در فتاوای آیت الله صادقی تهرانی(ره)
ارسال در تاريخ جمعه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٢ توسط سید صابر

« بسم الله الرحمن الرحیم »

« وَقَالَ الرَّسُولُ یَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا »
و پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) [در قیامت] گفت: «پروردگارا ! قوم من بی‌گمان
این قرآن را بس دور و مهجور برگرفتند». (فرقان/٣٠)

ضمن سلام، از همه دعوت می‌کنم تا کتابچه‌ای خواندنی که در ادامه، خدمت شما معرفی می‌کنیم، را با عنوان «چشمه تشنگان»، با دقت مطالعه نمایید؛ چرا که این کتابچه سیری است در برخی از فتاوای فقهی، تفسیری، سیاسی، اعتقادی و اجتماعی مفسّر بزرگ قرآن کریم و فقیه أعلم قرآنی آیة الله صادقی تهرانی(ره).

این عالم شجاع و خدا ترس، منتقد به بیش از ۵۰۰ فتوای مشهورِ مخالف قرآن بوده و با ارائه کردن «فقه گویا» ــ که با محور قرار دادن قرآن در تمام ابعاد علوم دینی بدست می‌آید ــ در برابر «فقه سنتی» و «فقه پویا» ــ که قرآن محور نیستند ــ از احکام قرآنی دفاع کرده است.

ضمن هدیه‌ی یک آیه از قرآن شریف، شما را میهمان مطالعه این کتابچه می‌نماییم:

« الَّذینَ یُبَلِّغونَ رِسالاتِ اللَّـهِ وَیَخشَونَهُ وَلا یَخشَونَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ وَکَفیٰ بِاللَّـهِ حَسیبًا »
« [حاملان سنّت ربّانی] کسانی هستند، که پیام‌های خدا را به خوبی ابلاغ می‌کنند و از سر تعظیم از او هراس دارند و از احدی جز خدا نمی‌هراسند. و خدا برای حسابرسیِ سریع و دقیق، کافی است». (احزاب،۳۹)

کلیک کنید:
سیری در فتاوای فقهی، تفسیری، سیاسی، اعتقادی و اجتماعیِ آیت الله صادقی تهرانی(ره)

دانلود حجم محتوا
nazarat-far92.pdf 1.08 MB نسخه pdf - قطع جیبی ( 84صفحه)
nazarat-far92-A4.pdf 972 KB نسخه pdf - قطع A4 (سه صفحه در هر برگ)
nazarat-far92-fonts.zip 429 KB فونت های مورد نیاز
nazarat-far92.zip 2.54 MB


همه فایل ها + طرح جلد

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت: می‌توانید کسانی را که دوست دارید و فکر می‌کنید خواندن این کتابچه و سایر مطالب این پایگاه قرآنی برایشان مفید است، از طریق خبرنامه سایت یا ایمیل، به ما معرفی نمایید.


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،نظرات فقهی و فقه گویا ،اخبار و اطلاع رسانی ،دانلودها
عرضه آثار آیت الله صادقی تهرانی(ره) در نمایشگاه کتاب تهران
ارسال در تاريخ چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

به فضل الهی پس از سالها بالاخره شرایطی فراهم شد تا کتابها و آثار آیت الله العظمی صادقی تهرانی بتواند برای عموم عرضه شود و دسترسی به آن گنجینه ها نسبت به قبل سهولت یابد.

ضمن تشکر از «انتشارات شکرانه» و تلاشهای بیت معظم له و دفتر «جامعة علوم القرآن»، از جمیع علاقه مندان دعوت می کنیم تا از غرفه 21 ، در راهرو 19 واقع در شبستان امام خمینی(ره) در محل برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در مصلی بزرگ تهران، که غرفه انشارات شکرانه؛ عرضه کننده آثار آیت الله العظمی صادقی تهرانی است، بازدید به عمل آورند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت: یکی از مشکلات جدی نمایشگاه کتاب تهران امسال، که انتشارات شکرانه نیز از آن مستثنی نیست، قیمت بالای محصولات ارائه شده است. که البته تخفیف 20% نمایشگاه شاید بخشی از آنرا جبران کند! والله المستعان


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی
تبریک به حُجر بن عدی و جعفر بن أبیطالب
ارسال در تاريخ شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ توسط سید صابر

« بسم الرّب الشهداء والصدّیقین »

سلام بر حُجر بن عدی و سلام بر جعفر بن أبیطالب.

سلام و درود خدا و رسول پاکش بر شما پاکان و صدیقان و شهدا.

در این چند روز مصایبی بر ما مسلمانان در هتک حرمت شما رفته است که اشک را از چشمان ما به خاطر مظلومیت شما و مولای ما و شما أمیرالمؤمنین علی(علیه السلام)، سرازیر ساخته است.

اما می خواهم به شما تبریک و تهنیت بگویم!

آری تبریک و تهنیت؛ و خوب می دانید که منظورم چیست!

به آتش کشیدن مقبره جعفر بن ابی طالب برادر حضرت علی(ع)ای جعفر آیا مگر به خاطر برادری تو با علی با تو چنین نکردند و مقبره ات را به آتش نکشیدند!؟ وگرنه چرا مثلاً قبر امامان حنبلی و حنفی و مالکی شان را اینگونه آتش نمی زنند و اول از همه به سراغ تو و حُجر آمده اند!؟ پس خوشا به حالت که با اینکه حیات تو پیش از رسول خدا و قبل از ماجرای غصب خلافت، به پایان رسید، اما اینگونه تو را با علی(صلوات الله علیه) می شناسند. و هم اکنون، این جریان باعث مباهات تو بیش از پیش در میان اهل آسمان است؛ پس تبریک به تو  ای جعفر!

و ای حُجر! مگر نه آن بود که  در مدت خلافت امیر مؤمنان علی(علیه السلام) در هر سه جنگ صفین، نهروان و جمل در رکاب آن حضرت شمشیر زدی. مگر تو نبودی که  پیش از شروع جنگ صفین، پشتیبانى خود را از امیر مؤمنان علی(صلوات الله علیه) اینگونه اعلام کردی که: «ما زاده جنگ و فرزندان شمشیریم؛ مى دانیم جنگ را از کجا باید شروع کرد و چگونه از آن بهره بردارى نمود، ما با جنگ بزرگ شده و آن را آزموده و زود شناختیم. ما داراى یاران نیک، خویشاوندان و عشیره فراوان، رأى آزموده و نیروى پسندیده هستیم و اینک اختیار ما در دست توست یا امیرالمؤمنین! اگر به شرق یا غرب جهان بروى، در رکاب تو خواهیم ماند و هر چه دستور دهى اطاعت مى کنیم»، و امیر مؤمنان(علیه السلام) از این وفاداری ات خوشحال شد و لبخند رضایت بر لبانش نشست و تو را دعا کرد؟

مگر تو نبودی که چنان خاری در چشمان معاویه بودی که با همه آن نفاق و سیاستی که داشت نتوانست در مقابل تو خویشتنداری کند و آنگونه که ننگ آن تا قیامت بر صفحه تاریخ و پیشانی اش نشست؛ تو را به شهادت رساند.

حال ببین که حمله به مقبره حجر بن عدی یار امیر المومناننه تنها معاویه، که نسل او نیز هنوز از کینه تو صاف نشده اند. عجب ضرب شصتی داشته ای! به تو به خاطر این موفقیتت که حتی بعد از شهادتت آنها را آسوده نگذاشته ای تبریک می گویم. با آنان چه کرده بودی که بعد از این همه سال همانند مولایشان معاویه نتوانستند خویشتنداری کنند و پیکر پاک و مطهرت را ربودند! ای کاش جرأت داشتند که تصویر بدن سالم و تازه تو را بعد از هزار و اندی سال به جهانیان نشان می دادند تا گوشه ای از آنچه تو در آن هستی را اهل دنیا می دیدند!

یقین دارم که به خاطر این عملشان، از این پس هر وقت که با علی و برادرش رسول الله(صلوات الله علیهما وآلهما) دیدار کنی، لبخندی اضافه بر قبل هدیه خواهی گرفت، خوشا به حالت که هنوز بعد از ۱۴ قرن در میدان جهادی. مرحباً بک یا حجر بن عَدی!

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت: خبر جزئیات واقعه را می توانید از اینجا ببینید.


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...