خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

پیرامون تصحیح کتاب شریف اصول الاستنباط
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳٩۱ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم
والحمد لله رب العالمین

 ضمن تسلیت مجدد سالروز رحلت مرجع قرآنیان حضرت آیت الله العظمی صادقی تهرانی در روز اول فروردین سال 1390 ، مطلبی بسیار مهم که مدتهای مدیدی است قصد ارائه آنرا به حقیقت جویان و یاران قرآنی داریم به مناسبت چنین روزی خدمت شما عرضه می کنیم تا تسلیتی باشد بر دل رنج دیده اهل قرآن در این یک سالی که گذشت و چراغی باشد برای پیروان راستین و ادامه دهندگان راه قرآن که حضرت آیت الله صادقی «قدس سره» احیا کننده آن در عصر غیبت بوده اند.

بعد از آنکه ما مطلب «مهم : شبهاتی پیرامون اجماع، شهرت، خبر واحد» را منتشر نمودیم که حاوی شرحی بود بر «بیانیه معروف سال 1386 آیت الله العظمی صادقی تهرانی (قدس سره) پیرامون اجماع، شهرت و خبر واحد»، بحث های حاشیه ای درگرفت و منجر به مسائلی شد که نتیجه آن این نوشته و مطالب آن است:


از جمله آن مسائل تهمت ها و دروغ هایی بود که از سوی عده ای از افراد نسبت به نگارنده آن شرح و وبگاه «فقیه قرآنی» صورت گرفت و متأسفانه در یک سایت هم منتشر شد. اگر چه نویسنده شرح، که از شاگردان خبره فقیه قرآنی هستند و همه قرآنیان، با بزرگواری از حق شخصی خود راجع به تهمتها گذشت خواهند نمود اما با تمام توان در مقابل مطالب خلاف حق و حقیقت ایستادگی می نمایند.

از جمله مطالبی که جدای از همه دروغ ها و تهمتها موجب کدورت خاطر همه قرآنیان شد و درد آور بود سانسور نظرات فقهی و اصولی مرجع عالیقدر جهان تشیع از سوی سایت فرقان بود که چون متأسفانه این سایت جایگاه خاصی در شناساندن چهره مهجور و قرآنی آیت الله العظمی صادقی تهرانی داشت موجب ضربه خوردن جریان انقلاب قرآنی گردید و همه تلاشهایی که در این زمینه صورت گرفت تا این امر اصلاح شود با در بسته روبرو شد. و نتیجه اختلافاتی که بوجود آمده بود به ضربه خوردن مبنای فقهی و اصولی آن مرجع مظلوم قرآنی انجامید.

از جمله این تحریفات و سانسورها حذف برخی بیانیه ها و مطالب از سایت فرقان بود. من جمله:

  • زندگینامه آیت الله العظمی صادقی تهرانی «ره» به قلم خود آن مرحوم که حاوی مباحث مهم علمی قرآنی و مناظرات با علمای بزرگ بود. (آرشیو)
  • متن نامه آیة الله العظمی صادقی تهرانی در پاسخ به دادخواهی عده ای از مسلمین راجع به حمله وحشیانه به مسجد قبای شیراز و آیت الله سید علی محمد دستغیب(دامت برکاته) و همچنین جریان جهانی هتک مقدّسات اسلامی و قرآن سوزی اخیر. (رجوع شود به اینجا)
  • پیام تسلیت به مناسبت رحلت حضرت آیت الله منتظری(ره). (رجوع شود به اینجا)
  • موضع گیری آیت الله صادقی تهرانی در قبال سخنان رحیم مشایی. (رجوع شود به اینجا
  • سیری در فتاوای فقهی، سیاسی و اجتماعی مفسّر بزرگ قرآن کریم، آیة الله العظمی صادقی تهرانی. (آرشیو)

(با کلیک بر روی (آرشیو) در انتهای هر کدام از موارد فوق صفحه ی آرشیو شده مربوطه را می توانید مشاهده نمایید که قبلا در سایت فرقان موجود بوده و اکنون حذف گردیده است)

در پی این جریان گمراه کننده و این نفاق خانمانسوز که در ظاهر تبلیغات گسترده ای برای شناساندن فقیه قرآنی می شود اما در واقع با خدشه وارد شدن بر مبنای فقهی و علمی آن عالم گرانسنگ؛ موجب حذف تاریخی جریان فقه قرآنی می گردد؛ برخود لازم و واجب دیدیم به دور از هر هیاهویی، «دفاعیه علمی» و «دفاعیه شرعی» خود را از مبنای قرآنی مرجع مظلوممان آیت الله العظمی صادقی تهرانی «رحمة الله علیه» برای روشن شدن حق و حقیقت ارائه دهیم تا سیه روی شود هر که در او غش باشد:

موضوعات مورد دفاع:

1- صحت و اتقان «بیانیه سال 1386 فقیه قرآنی پیرامون اجماع شهرت و خبر واحد»

2- ویرایش کتاب شریف «اصول الاستنباط» به دستور آیت الله العظمی صادقی تهرانی توسط شاگرد برجسته شان به منظور درج مفاد بیانیه فوق الذکر در کتاب، که در زمان حیات فقیه قرآنی صورت گرفت و به تأیید ایشان رسیده بود اما فرصت چاپ نیافت و از سوی وارثان نسبی بایکوت شد.

دفاعیه علمی: همانطور که قبلا در مطلب «مهم : شبهاتی پیرامون اجماع، شهرت، خبر واحد» آورده ایم مطلب ذیل دفاعیه علمی از بیانیه مذکور است که از تاریخ انتشار آن تاکنون نقد یا ردی از سوی قرآن پژوهان و قرآنیان بر آن دریافت نکرده ایم:

شرح بیانیه صاحب تفسیر الفرقان «آیت الله صادقی تهرانی»
درباره اجماع، شهرت، خبر واحد

دفاعیه شرعی: بدون مقدمه ای خاص نه نامه از طرف تعدادی از شاگردان و ارادتمندان فقیه قرآنی را که برای ما ارسال شده است به عنوان حجتی شرعی خدمت عزیزان ارائه می کنیم:

1- نامه حجة الاسلام حمید رضا محمدیان:

شهادت حجت الاسلام محمدیان

بسم الله الرّحمن الرّحیم
به اطلاع مشتاقان قرآن کریم و علوم قرآنی، شاگردان و مقلدان فقیه عالی قدر حضرت آیت الله العظمی صادقی تهرانی می رساند
در آبان ماه سال 1388 بعد از نماز مغرب و عشاء حضرت آقا به آقای نورانی امر فرمودند اصول من را تصحیح کنید ایشان عرض کردند حضرت آقا بنده فرصت ندارم اگر صلاح بدانید این امر را به حاج آقای محمدیان (اینجانب) محوّل کنید ایشان فرمودند خیر؛ این کار را انجام دهید که مقدم بر تمام کارهای دیگر است؛ و جناب آقای نورانی اقدام به این کار (تصحیح اصول استنباط) نمودند.
ضمناً در صداقت، علمیّت و تقوای جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین حاج آقای نورانی هیچ شکّی ندارم.
« و لا تکتموا الشّهادة و من یکتمها فانّه آثم قلبُه» (بقره/ 283)
دعاگو حمید رضا محمدیان
۱۳۹۰/۷/۷

2- نامه حجة الاسلام مهدی عباس زاده:

شهادت آقای مهدی عباسزاده

3- نامه آقای سید محمد ساداتی:

4- نامه آقای مجتبی نورانی (استاد دانشگاه):

نامه دکتر مجتبی نورانی

5- نامه حجة الاسلام محمود جوادی:

شهادت آقای جوادی

6- نامه حجة الاسلام علی چراتیان (مسئول دفتر آیت الله صادقی تهرانی در زمان حیات):

نامه حجت الاسلام علی چراتیان

 

7-نامه حجة الاسلام ایمان ضرابی (از شاگردان فقیه قرآنی و استاد حوزه و دانشگاه):

نامه حجة الاسلام ایمان برادران ضرابی

 

8- نامه حجة الاسلام سیف الله نورانی:

نامه حجت الاسلام سیف الله نورانی

9- نامه حجة الاسلام محمدرضا الصیمری:

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اینجانب اعلام میدارم که محور اصلی مرحوم آیت اله العظمی دکتر صادقی تهرانی (قدس سره) در مبانی فقهی و غیره همانطور که خود آنمرحوم در کتب خویش ذکر فرمودند کتاب و در هامش کتاب سنت جامعه غیر متفرقه پیامبر اعظم اسلام (ص) می باشد و بس.

اما اجماع،شهرت و خبر واحد اگر مخالف قرآن باشد هیچ اعتباری ندارد و بدون مخالفت با قرآن و سنت مورد قبول آنمرحوم می باشد. آنحضرت همچنین علم رجال را قبول نداشته و می فرمودند:هر خبری که موافق قرآن و سنت قطعیه پیامبر باشد گرچه راوی آن شمر باشد مورد قبول است.

محمدرضا الصیمری
۱۲ جمادی الاول ۱۴۳۳ هجری قمری ۱۳۹۱/۱/۱۶ هجری شمسی

شواهد کتبی: در این بین شواهد کتبی نیز موجود است از جمله:

1- خود بیانیه که توسط معظم له در سال 1386 صادر گردیده و توسط آن مرحوم به کسانی که به ملاقات ایشان می رفتند به همراه سایر کتب داده می شد و صدها نفر میتوانند راجع به آن شهادت بدهند و هم اکنون از طرف رؤسای سایت فرقان مورد  تکذیب است:

بیانیه سال 86 آیت الله صادقی پیرامون اجماع و شهرت و خبر واحد

2- کتاب نظرات نوین از دیدگاه قرآن که توسط معظم له در زمان حیاتشان در دفتر جامعة علوم القرآن در سال 1388 منتشر گردید. در صفحات 118 و 117 این کتابچه عین متن بیانیه فوق درج گردیده است:

جلد کتاب نظرات نوین از دیدگاه قرآن
کتاب نظرات نوین از دیدگاه قرآن ص117

 کتاب نظرات نوین از دیدگاه قرآن ص118

3- جزوه سیری در فتاوا صفحه 31 مسأله 124 :

جلد جزوه سیری در فتاوای فقهی سیاسی

جزوه سیری در فتاوای فقهی سیاسی صفحه 31

پشت جلد جزوه سیری در فتاوای فقهی سیاسی

در ادامه عرض می کنیم که دو مطلب نیز که مرتبط با این بحث می باشد در وبگاه «انقلاب قرآنی» با عناوین ذیل درج گردیده است:

1- «اطلاعیه : روش حقیقی آیت الله صادقی در دین پژوهی و فقاهت»

2- «دانلود ویرایش کتاب اصول الإستنباط و فایل های صوتی تدریس آن»: توضیح: یک فرد ناشناس که تا به حال خود را نیز به ما معرفی نکرده اند متن اصلاح شده کتاب شریف «اصول الاستنباط بین الکتاب و السنة» را که تنها در اختیار شاگردان و فرزندان آن عالم گرانسنگ بود و عموم به آن دسترسی نداشتند، در سایتی با عنوان «اصول الاستنباط بین الکتاب و السنة آیت الله العظمی صادقی تهرانی (ره)ـ» برای دانلود به همراه فایلهای صوتی درس خارج اصول، قرار داده اند که محققان می توانند آن را ملاحظه فرمایند. هداه الله سواء السبیل.

 و موارد و شواهد دیگری هم هست که امیدواریم نیازی به ارائه آنها نباشد و همین مطالبی که عنوان شد برای جویندگان حقیقت راه گشاست ان شاء الله، که العاقل یکفیه الاشاره.

و می دانیم در این دنیای دنی هیچ حقیقتی خالی از تلخی و رنج نیست که به فضل الهی در راه رضای خدا از ملامت هیج ملامت گری، هراسی نداشته و این راه را ادامه خواهیم داد، والسلام علی عباد الله الصالحین.

در پایان به درگاه حضرت احدیت با عجز و ناتوانی شکایت میبریم که:

اَللّهُمَّ اِنّا نَشْکوُ اِلَیْکَ فَقْدَ نَبِیِّنا صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَالِهِ وَغَیْبَهَ وَلِیِّنا
وَکَثْرَهَ عَدُوِّنا وَقِلَّهَ عَدَدِنا وَشِدّهَ الْفِتَنِ بِنا وَتَظاهُرَ الزَّمانِ عَلَیْنا
فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَالِهِ وَاَعِنّا عَلى ذلِکَ بِفَتْحٍ مِنْک تُعَجِّلُهُ
وَ بِضُرٍّ تَکْشِفُهُ وَنَصْرٍ تُعِزُّهُ وَسُلْطانِ حَقٍّ تُظْهِرُهُ
وَرَحْمَهٍ مِنْکَ تَجَلِّلُناها وَعافِیَهٍ مِنْکَ تُلْبِسُناها
بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،اخبار و اطلاع رسانی ،اسناد و گزارشات

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...