خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

تبریک به حُجر بن عدی و جعفر بن أبیطالب
ارسال در تاريخ شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ توسط سید صابر

« بسم الرّب الشهداء والصدّیقین »

سلام بر حُجر بن عدی و سلام بر جعفر بن أبیطالب.

سلام و درود خدا و رسول پاکش بر شما پاکان و صدیقان و شهدا.

در این چند روز مصایبی بر ما مسلمانان در هتک حرمت شما رفته است که اشک را از چشمان ما به خاطر مظلومیت شما و مولای ما و شما أمیرالمؤمنین علی(علیه السلام)، سرازیر ساخته است.

اما می خواهم به شما تبریک و تهنیت بگویم!

آری تبریک و تهنیت؛ و خوب می دانید که منظورم چیست!

به آتش کشیدن مقبره جعفر بن ابی طالب برادر حضرت علی(ع)ای جعفر آیا مگر به خاطر برادری تو با علی با تو چنین نکردند و مقبره ات را به آتش نکشیدند!؟ وگرنه چرا مثلاً قبر امامان حنبلی و حنفی و مالکی شان را اینگونه آتش نمی زنند و اول از همه به سراغ تو و حُجر آمده اند!؟ پس خوشا به حالت که با اینکه حیات تو پیش از رسول خدا و قبل از ماجرای غصب خلافت، به پایان رسید، اما اینگونه تو را با علی(صلوات الله علیه) می شناسند. و هم اکنون، این جریان باعث مباهات تو بیش از پیش در میان اهل آسمان است؛ پس تبریک به تو  ای جعفر!

و ای حُجر! مگر نه آن بود که  در مدت خلافت امیر مؤمنان علی(علیه السلام) در هر سه جنگ صفین، نهروان و جمل در رکاب آن حضرت شمشیر زدی. مگر تو نبودی که  پیش از شروع جنگ صفین، پشتیبانى خود را از امیر مؤمنان علی(صلوات الله علیه) اینگونه اعلام کردی که: «ما زاده جنگ و فرزندان شمشیریم؛ مى دانیم جنگ را از کجا باید شروع کرد و چگونه از آن بهره بردارى نمود، ما با جنگ بزرگ شده و آن را آزموده و زود شناختیم. ما داراى یاران نیک، خویشاوندان و عشیره فراوان، رأى آزموده و نیروى پسندیده هستیم و اینک اختیار ما در دست توست یا امیرالمؤمنین! اگر به شرق یا غرب جهان بروى، در رکاب تو خواهیم ماند و هر چه دستور دهى اطاعت مى کنیم»، و امیر مؤمنان(علیه السلام) از این وفاداری ات خوشحال شد و لبخند رضایت بر لبانش نشست و تو را دعا کرد؟

مگر تو نبودی که چنان خاری در چشمان معاویه بودی که با همه آن نفاق و سیاستی که داشت نتوانست در مقابل تو خویشتنداری کند و آنگونه که ننگ آن تا قیامت بر صفحه تاریخ و پیشانی اش نشست؛ تو را به شهادت رساند.

حال ببین که حمله به مقبره حجر بن عدی یار امیر المومناننه تنها معاویه، که نسل او نیز هنوز از کینه تو صاف نشده اند. عجب ضرب شصتی داشته ای! به تو به خاطر این موفقیتت که حتی بعد از شهادتت آنها را آسوده نگذاشته ای تبریک می گویم. با آنان چه کرده بودی که بعد از این همه سال همانند مولایشان معاویه نتوانستند خویشتنداری کنند و پیکر پاک و مطهرت را ربودند! ای کاش جرأت داشتند که تصویر بدن سالم و تازه تو را بعد از هزار و اندی سال به جهانیان نشان می دادند تا گوشه ای از آنچه تو در آن هستی را اهل دنیا می دیدند!

یقین دارم که به خاطر این عملشان، از این پس هر وقت که با علی و برادرش رسول الله(صلوات الله علیهما وآلهما) دیدار کنی، لبخندی اضافه بر قبل هدیه خواهی گرفت، خوشا به حالت که هنوز بعد از ۱۴ قرن در میدان جهادی. مرحباً بک یا حجر بن عَدی!

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت: خبر جزئیات واقعه را می توانید از اینجا ببینید.


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...