خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

اعتکاف در هر مسجدی جایز است
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ توسط سید صابر

« بسم الله الرحمن الرحیم »

بر اساس سنت هر ساله، پیروان فقه قرآنی، در اوائل ماه مبارک رجب، اطلاعیه قرآنی ذیل را برای عاشقان الله، و معتکفان مسلمان بازنشر می کنند.

بر مبنای قرآن و بر خلاف نظر مشهور، اعتکاف در همه مساجد جایز است و اعتکاف در «مسجد جامع» تنها دارای استحباب می باشد.

این حکم قرآنی، که فتوای حضرت آیة الله صادقی تهرانی(ره) بر آن استوار است، حکم معقولی است که نه از روی مصلحت سنجی و سلیقه شخصی؛ بلکه از منطقی بودنِ دینِ حنیف نشأت می گیرد. هر کسی می تواند با عرضه کردن احادیث مربوطه به قرآن حکیم، این حکم را دریابد، و در واقع این حکم، فتوای واضح خدا در قرآن است.

از شما دعوت می کنم تا این بیانیه قرآنی را که سالها توسط دفتر جامعة علوم القرآن منتشر می گردید و هم اکنون رسالت انتشار آن بر عهده همه پیروان انقلاب قرآنی است، مطالعه نمایید:

هو الهادی

پیامى قرآنی:

« اعتکاف در کل مساجد جایز است »

استدلالِ قرآنى: ﴿وأَنتُمْ عاکِفُونَ فِى الْمَساجِد (سورة البقرة ـ الآیة ۱۸۷)

در آیه مبارکه، ﴿المَساجِد جمعِ محلّى باللام و مفید استغراق است، بنابراین نصِّ در شمولیّت بر کلّ مساجد مى باشد و اصطلاحا نصِّ در عموم و آبی از تخصیص است، و اگر هم بر فرض محال، قابل تخصیص باشد، تخصیص اکثر، مستهجن است.(*)

شیعیان حقیقى و پیروان راستین پیامبر و اهل بیت پیامبر(صلوات الله علیهم اجمعین) مطابق با اوامر مبارک آن حضرات، اقوال و روایات را به قرآن، عرضه مى کنند و به هیچ وجهى با قرآن کریم، مخالفت نخواهند کرد.

بالنّتیجه، روایاتى که اعتکاف را در انحصار مسجد جامع مى دانند، به استحباب، توجیه مى شوند؛ زیرا وسعت و امکانات مساجد جامع براى معتکفین، بیشتر از مساجد دیگر است وگرنه چون روایات مذکوره، با نصّ قرآن مخالفند، مردودند.

اعلان این فتواى قرآنى، مایه مسرّتِ مؤمنان مشتاق اعتکاف خواهد بود و طبعا هر حکمى که از متن قرآن اتّخاذ گردد، مورد قبول همه علماى اسلام خواهد بود و هرگز فتواى مشهور نمى تواند تبعیت از آن را منتفى سازد.

این بیانیه، از رجب المرجّب سال ۱۴۲۲ (هـ . ق) متناوباً در آستانه ایّام البیض و سالروز میلاد مسعود امام امیرالمؤمنین على(علیه السلام) منتشر مى شود. و از پیروان واقعىِ قرآن و عترت انتظار مى رود، در انتشار وسیع آن همّتِ شایسته، مبذول دارند.

والسّـلام علـى عبـاداللّه الصّالحـین
قم ـ جامعةُ علوم القرآن

اصل اعلامیه آیت الله صادقی تهرانی(ره) در باب
جواز اعتکاف در کل مساجد: دانلود (۷۳۶KB)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(*) متن فتوای فقیه مصلح قرآنی حضرت آیه اللّه صادقی تهرانی(قدس سره) اقتباس از رساله فقهی استدلالی «تبصرة الفقهاء»

پی نوشت: این مطلب را پیش از این نیز در اینجا منتشر نموده بودیم، و امیدواریم با همراهی سایرین در این حرکت قرآنی، مؤمنین مشتاق به سنّت عرفانی اعتکاف، از مشقت بی جهتی که در این سالها به علت کمبود مساجد جامع متحمل می شوند خلاصی یافته و بتوانند در یک فضای آرام و معنوی با خدای خویش در خانه او خلوتی بیابند. إن شاء الله


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی ،دانلودها ،اسناد و گزارشات

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...