خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

اعتکاف در کل مساجد جایز است
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۸۸ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

خوشحالم که بعد از مدت زیادی دوباره سایت «جامعة علوم القرآن» بروز میشه. «عکس های آیت الله صادقی» هم که در «پست قبلی» آوردم، قبلاً روی سایت نبود و اخیراً گذاشته شده بود.

تازگی هم مطلبی در این سایت دیدم مبنی بر اینکه حضرت آیة الله صادقی تهرانی بر خلاف مشهور، اعتکاف را در همه مساجد جایز می دانند و برای اعتکاف در «مساجد جامع» تنها استحباب قائل هستند.

این هم از فتاوای زیبا و معقول ایشان است. که نه از روی مصلحت سنجی و اینکه هرچه به نظر ایشان منطقی برسد فتوا دهند، بلکه از زیبا و منطقی بودن خود دین حنیف نشأت می گیرد. ایشان با عرضه کردن احادیث مربوطه به قرآن این حکم را دریافته اند. و این حکم فتوای خدا و قرآن است:

هو الهادی

پیامى قرآنی:
«اعتکاف در کل مساجد جایز است»

استدلالِ قرآنى:
﴿...و َأَنتُمْ عاکِفُونَ فِى الْمَساجدِ... (سورة البقرة ـ الآیة ۱۸۷)

در آیه مبارکه، ﴿المساجد جمعِ محلّى باللام و مفید استغراق است، بنابراین نصِّ در شمولیّت بر کلّ مساجد مى باشد و اصطلاحا نصِّ در عموم و آبی از تخصیص است، و اگر هم بر فرض محال، قابل تخصیص باشد، تخصیص اکثر، مستهجن است.(*)

شیعیان حقیقى و پیروان راستین پیامبر(صلى الله علیه و آله) و اهل بیت پیامبر(علیهم السلام) مطابق با اوامر مبارک آن حضرات، اقوال و روایات را به قرآن، عرضه مى کنند و به هیچ وجهى با قرآن کریم، مخالفت نخواهند کرد.

بالنّتیجه، روایاتى که اعتکاف را در انحصار مسجد جامع مى دانند، به استحباب، توجیه مى شوند؛ زیرا وسعت و امکانات مساجد جامع براى معتکفین، بیشتر از مساجد دیگر است وگرنه چون روایات مذکوره، با نصّ قرآن مخالفند، مردودند.

اعلان این فتواى قرآنى، مایه مسرّتِ مؤمنان مشتاق اعتکاف خواهد بود و طبعا هر حکمى که از متن قرآن اتّخاذ گردد، مورد قبول همه علماى اسلام خواهد بود و هرگز فتواى مشهور نمى تواند تبعیت از آن را منتفى سازد.

این بیانیه، از رجب المرجّب سال ۱۴۲۲ (هـ . ق) متناوباً در آستانه ایّام البیض و سالروز میلاد مسعود امام امیرالمؤمنین على(علیه السلام) منتشر مى شود. و از پیروان واقعىِ قرآن و عترت انتظار مى رود، در انتشار وسیع آن همّتِ شایسته، مبذول دارند.

والسّـلام علـى عبـاداللّه الصّالحـین
قم ـ جامعةُ علومِ القرآن

دریافت تصویر اصل اطلاعیه جامعة علوم القرآن در باب
جواز اعتکاف در کل مساجد

اصل فایل (۷۳۶KB)
فایل کوچکتر (۳۴۷KB)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(*) متن فتوای فقیه مصلح قرآنی حضرت آیه اللّه العظمی صادقی تهرانی دامت برکاته اقتباس از رساله فقهی استدلالی «تبصرة الفقهاء»

پی نوشت:

من ای صبا ره رفتن به کوی دوست ندانم
تو می روی به سلامت سلام ما بـرسان


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،نظرات فقهی و فقه گویا

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...