خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

فقیه قرآنی روز گذشته از بیمارستان مرخص شد !!
ارسال در تاريخ یکشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٩ توسط سید صابر

هو الشـّــــــــــــافــــی

روز هجران و شب فرقت یار آخر شد
زدم این فال و گذشت اختر و کار آخر شد

باورم نیست ز بدعهدی ایام هنوز
قصه غصه که در دولت یار آخر شد

ساقیا لطف نمودی قدحت پرمی باد
که به تدبیر تو تشویش خمار آخر شد

در شمار ار چه نیاورد کسی حافظ را
شکر کان محنت بی​حد و شمار آخر شد

فقیه قرآنی روز گذشته از بیمارستان مرخص شد !!

روز سه شنبه ی هفته ی گذشته بود که به همراه محمد طاها و پدرش، سه نفری به عیادت آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی در بیمارستانی در تهران رفتیم. لحظه ی اول که وارد اتاق شدیم خشکمان زد! چهره ی ایشان بسیار متفاوت از آن چیزی بود که انتظار داشتیم. بسیار تکیده و رنجور، شبیه اسکلتی که فقط یک لایه پوست بر آن کشیده باشند! باور نمیکردم چهره ی ایشان در دو هفته ای که ندیده بودمشان تا این حد تغییر کند.

ما را که دیدند لبخندی بر لبانشان نقش بست. نورانیت چهره و چشم ها در این صورت خشکیده توجه آدم را جلب میکرد.

ادامه مطلب...


به سختی سخن میگفتند. خیلی از کلمات، مفهوم شنیده نمیشد و باید بسیار دقت میکردیم تا متوجه سخنان علامه ی ٨۴ ساله شویم. با اینکه توان و رمقی در جسمشان نبود، همان شور و حرارت همیشگی روح ایشان در سخنانشان متبلور بود. بحث های مختلف فقهی و قرآنی مطرح شد. در مورد اوضاع جامعه، وظایف روحانیت، لزوم برخی مباحث، اهمیت ترجمه ی برخی کتب و خاطرات و... سخن رفت.

در مدت نیم ساعتی که خدمت ایشان بودیم بسیار روحیه گرفتیم. محمد طاها گفت: «با دیدن چنین افرادی آدم از خودش خجالت می کشد...» و من هم کاملا همین حس را داشتم...

در خلال دیدار، یکی از شاگردان ایشان تماس گرفتند. فقیه قرآنی فارغ از وضع نامطلوب جسمانی، خیلی جدی از چند کاری که در دست انجام بود سراغ گرفتند و پیگیری کردند.

وقتی با عبارت های ساده از ایشان تقدیر کردیم و برای ایشان طول عمر با عزت از خدا طلب نمودیم و گفتیم که شما مایه ی افتخار ما و جهان اسلام هستید و ... با جدیت و تاکید گفتند: «نه ! من ذره ای از خاک کفش پیامبر هم نیستم...» و منظورشان این بود که دوست ندارند از ایشان تعریف شود !! .وقتی فرد تازه واردی در ملاقات اول ایشان را آیت الله خطاب کند، با عبارت های مختلفی به او می فهماند که خیلی از القاب استفاده نکن! مثلاً میگویند: «... خوب مورچه هم آیت الله است...» به این معنی که همه مخلوقات آیه و نشانه ی خدای سبحان هستند و این لقب را لازم نیست استفاده کنید !! و ایشان را اطرافیان با عبارت ساده «حاج آقا» خطاب میکنند و نه حتی «آقا»!

آری، رفتار کسی که عمری حدود هفتاد سال در قرآن مطالعه و مجاهده داشته این گونه است... کاری نداریم که عده ای به راحتی اجازه میدهند که آنان را تعریف و تمجید نموده و حتی نماینده امام زمان و ... بخوانند !! و هیچ از زبانشان در نمی آید که لااقل برای حفظ ظاهر هم که شده مانع شوند... نستجیر بالله.

بسیار خدمتشان رسیده ام و بوده است زمانهایی که هر روز به محضر ایشان میرسیدم... باور نمیکردیم که ایشان را در آن وضعیت ببینیم و از آن ناباورانه تر روحیه ی ایشان بود که به جرأت میگویم با حالت سلامت ایشان تفاوتی نداشت.

بیماری ایشان عفونت در روده و معده و نیز گشادی دریچه قلب تشخیص داده شد که ظاهرا در همین مدت مشکل گوارشی درمان شده است. به تشخیص پزشک معالج، دیگر نیازی به بستری شدن نبوده و دیروز عصر ایشان را مرخص کرده اند و ادامه درمان در منزل ایشان انجام خواهد شد. خوشبختانه گویا بیماری، کنترل شده و رو به بهبودی است، گرچه با این سن و سال  تحمل بیماری خیلی دشوار است، به خصوص ناراحتی های قلبی که میتوانند خطرناک هم باشند. در هر حال ما دستانمان به دعا بلند است و طول عمر با عزت و سلامت و برکت را از خدای عزیز و حکیم برای این علامه ی مجاهد و فقیه قرآنی خواستاریم. حفظه الله لنا من جمیع البلایا

جای بسی خوشحالی و نیز تعجب داشت با آن وضعی که از ایشان در آن روز دیده بودیم به این زودی ایشان از بیمارستان مرخص شوند. و الحمد لله کما هو اهله و کما ینبغی لکرم وجهه و عز جلاله...

امیدوارم که خدای متعال به این زودی ها ما را از محضر ایشان محروم نکند... هزار راه نرفته داریم که به استعانت خدای متعال و عنایات حضرت حجت (سلام الله علیه) بایستی زیر سایه ی این مرد خدا طی کنیم...

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت 1: شکر کان محنت بی​حد و شمار آخر شد

پی نوشت 2: حدیثی از حضرت زهرا سلام الله علیها:

ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته

همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که علی(علیه السلام) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...