خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

استفتاء: فرزندان تحت حضانت محرم اند!
ارسال در تاريخ چهارشنبه ۳٠ تیر ۱۳۸٩ توسط محمّد طاها

بسم الله الرحمن الرحیم و الحمد لله رب العالمین

ضمن عرض سلام به خوانندگان عزیز این وبگاه و تبریک اعیاد شعبانیه به همه ی مسلمانان عالم، بر آن شدیم تا برخی استفتاءات فقیه قرآنی آیت الله صادقی تهرانی را در وبلاگ قرار دهیم تا خوانندگان گرامی نیز امکان مطالعه ی آنها را داشته باشند.

استفتاء ذیل که به صورت اطلاعیه ای از جانب دفتر «جامعة علوم القرآن» صادر شده است، به حکمی قرآنی در بحث محرمیت اشاره دارد که شاید در میان عامه ی علما طرفدار زیادی نداشته باشد اما دارای اصالتی قرآنی است، بنابرین مطابق با سنت محمدیصلی الله علیه و آله و سلم است:

آیا کودکانی که توسط اشخاص یا خانواده ای بجز والدین خود
حضانت
می شوند، پس از بلوغ به آنان محرم اند؟

پاسخ :

بسمه تعالی

بعد الحمد لله و الصلوة علی رسوله و آله

به دلیل آیات شریفه ای مانند «والقواعد من النساء اللاتی لا یرجون نکاحاً...» و «أو التابعین غیر اولی الاربة من الرجال»(سوره نور) که حکمت محرمیت را اصل عدم تجاذب جنسی میان مرد و زن دانسته است، در صورتی که اطفال فوق الذکر از هنگام شیرخوارگی یا مدتی پیش از بلوغ - حداقل به مدت دو سال پیاپی - همواره تحت حضانت و تربیت مستمر باشند، با مراعات قطعی اصل مذکور که تجاذب جنسی کلاً مسلوب باشد، به هنگام بلوغ جنسی (پسران در سیزده سالگی و دختران در ده سالگی)، پسر حضانت شده به کلیه ی افراد اناث و دختر حضانت شده به همه ی افراد ذکور خانواده ای که متوالیاً با آنان زندگی کرده، محرم می باشد و در همین حال نیز ازدواج با آنان جایز است چرا که از محارم ذاتی نسبی یا سببی نیستند بلکه محرمیت فیمابین عرضی است.

ضمناً حکم مذکور در موارد استثنایی که جاذبه ی جنسی وجود داشته باشد جاری نیست و حفظ حجاب لازم است و هر حکمی که از قرآن اتخاذ شود طبعاً باید مورد قبول علمای اسلام باشد و هیچ چیزی مانع تبعیت از آن نیست. و الله الاعلم.

24 ذی قعدة الحرام 1420 هـ.ق
قم المشرفة: محمد الصادقی الطهرانی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت: چند حدیث زیبا از امیرالمومنین علی بن ابیطالبعلیه السلام :

مردم را روزگارى رسد که در آن از قرآن جز نشان نماند و از اسلام جز نام آن، در آن روزگار ساختمان مسجدهاى آنان نو و تازه ساز است و از رستگارى ویران. ساکنان و سازندگان آن مسجدها بدترین مردم زمین اند، فتنه از آنان خیزد و خطا به آنان درآویزد. آن که از فتنه به کنار ماند بدان بازش گردانند، و آن که از آن پس افتد به سویش برانند. خداى تعالى فرماید: «به خودم سوگند، بر آنان فتنه اى بگمارم که بردبار در آن سرگردان مانَد» و چنین کرده است، و ما از خدا می خواهیم از لغزش غفلت درگذرد.

دو تن به خاطر من هلاک شدند: دوستى که اندازه نگاه نداشت و دشمنى که بغض مرا در دل کاشت.

زمانى بر مردم خواهد آمد که در آن ارج نیابد، مگر فرد بی عرضه و بی حاصل، و خوش طبع و زیرک دانسته نشود، مگر فاجر، و امین و مورد اعتماد قرار نگیرد، مگر خائن و به خیانت نسبت داده نشود، مگر فرد درستکار و امین! در چنین روزگارى، بیت المال را بهره ی شخصى خود گیرند و صدقه را زیان به حساب آورند، صله ی رحم را با منّت به جاى آرند و عبادت را وسیله  بزرگى فروختن و تجاوز نمودن بر مردم قرار دهند و این وقتى است که زنان، حاکم و کنیزان، مشاور و کودکان، فرمانروا باشند!

منبع: چهل حدیث زیبا از امیرالمومنینعلیه السلام


برچسب ها : نظرات فقهی و فقه گویا

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...