خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

درآمد کتاب امام علی(ع) و حاکمان تاریخ
ارسال در تاريخ دوشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٠ توسط محمّد طاها

بسم الله الذی هو علی کل شیئ قدیر

بر آن شدیم تا در این صفحات هر از چند گاهی مطالبی از کتاب های فقیه قرآنی(ره) را برای عزیزان همراه مکتوب نماییم. بدون شک یکی از بهترین راههای آشنایی با یک شخصیت، آشنایی با دیدگاهها و نگرشهای اوست که بی شک در قلم وی نمایان شده است. کتاب "علیٌ و الحاکمون" که البته به زبان عربی نگاشته شده، از جمله کتابهای ارزشمندی است که آیت الله صادقی در زمانی که در بیروت حضور داشته اند به نوشتن آن اهتمام ورزیده اند. فعلا در این پست بخش ابتدایی درآمد این کتاب را خواهیم آورد.

بسم الله الرحمن الرحیم

درآمد کتاب "امام علی (ع) و حاکمان تاریخ" ١

نوشته عالم قرآنی، آیت الله العظمی صادقی تهرانی


اندک نوشته‌ای که پیش روی شماست، پیرامون برترین نابغه انسانی، بزرگترین رهبران و هدایتگران بشری، پاکترین شاخه از شاخه‌های ارزشمند شجره‌ی پاک محمدی (ص) که «ریشه‌اش استوار و شاخه‌اش در آسمان است. ثمره‌اش را هر زمان به اذن پروردگارش ارزانی می‌دارد». آری او، امام امیرالمؤمنان، علی بن ابی طالب (که برترین درود‌ها بر او باد) می‌باشد. او پیش روی ما می‌گوید و سخن می‌راند. در همه‌ی عرصه‌های زندگانی، ما را به راه راست راهبر است. میان ما و حضرتش روزگاران زیادی فاصله شده است ولی هرگز نه زمان را یارای آن است که صدایش را بی اثر سازد و سیره و صورت او را از دل‌ها و اذهان پاک نماید و نه مکان توان دارد که او را از نظر دور اندازد.
نویسندگان و تاریخ‌نگاران هر اندازه هم که به مراتب بلند نبوغ و فرزانگی دست‌یافته باشند، هرگز نخواهند توانست چهره‌ی تمام‌عیار امام (ع) را برای ما به قلم آورند گرچه دریاها مرکب گردند. با این‌حال نویسنده‌ی کم‌بضاعت و گرفتار‌ کارهای زیاد در صدد ارائه‌ی نمائی زیبا و مجمل در گفتار، کردار، اندیشه، بخشش و عرصه‌های گوناگون زندگانی ماندگار امام علی (ع) می‌باشد.
مبنای ما کتاب خدا، گفتار پیامبر (ص) و خود امام (ع) پیرامون جایگاهش نسبت به اسلام و پیامبر (ص) می‌باشد. اندیشه و گفتار آن شخصیت ژرف نگر بلندمرتبه، طی زندگانی سراسر نورش که میان او و خدا و یا با مردمان گوناگون از وجودش پرتوافکن شده است را میان انسانهای پس از پیامبر (ص)، گوشی نشنیده و چشمی ندیده است. بلکه از نسخه‌ی اصیل محمدی (ص) برآمده است.
هر اندازه که شخصیت آن حضرت با بیان و بنان ما ترسیم گردد، اندک است، مگر آنگونه که خدا و پیامبرش ترسیم نموده‌اند. امام علی (ع) با جایگاهی هر قدر بالا و والا، تنها نماد حقیقت محمدی (ص) است، آن نهالی که در سرزمین خشن و بی آب و علف روئید، کویر برهوت تهی از هر خیر و خوبی و زمینیان آن دیار همه‌ی بدی‌ها و رسوائی‌ها را بجا می‌آوردند. ولی نهالی با چنان میوه ای در آن روئید که بشریت هر قدر هم شکوفا گردد و رشد نماید، از آن بی‌نیاز نباشد. امام علی (ع) شاخه‌ای از آن نهال ریشه‌دار و تنومند و استوار است. او نماد تمام نمای آن نهال و استمراردهنده‌ی آن است. فرزند، برادر، وزیر و سرشت پاک و جانشین اوست، امتی بی‌مانند است که تنها پیامبر (ص) با او همانند است و بس.
آری نوشته‌ی ناچیز ما پیرامون شخصیت امام علی بن ابی طالب است. یگانه نسخه‌ی برابر با آن حقیقت که باختر و خاور جهان به همانندی او با آن اصل ندیده‌اند. 
هرگز گزافه نیست، اگر بگوئیم که شخصیت امام علی (ع) به تنهائی یکی از معجزات پیامبر (ص) و گواه ارزشمند و والائی بر رسالت اوست. خدا در کتابش این حقیقت را اینگونه بیان می‌نماید: «آیا کسی که از جانب پروردگارش بر حجتی روشن است و شاهدی از [خویشان] او، پیرو آن است، و پیش از وی [نیز] کتاب موسی راهبر و مایه رحمت بوده است [دروغ می‌بافد]؟ آنان [که در جستجوی حقیقت‌اند] به آن می‌گروند...»
به گمانم تعابیر گوناگون پیرامون یگانه شخصیت او تعبیری نادرست باشد زیرا که یگانه را چندگانگان هرگز نتوانند بشناسانند. مگر دریائی که امواجی پرتنش دارد. حالی که چنین است ما را چه رسد که بخواهیم از این حقیقت بزرگ و بی‌مانند بگوئیم یا بنگاریم. مگر اینکه گفتار شکست‌ناپذیر و تیزبین پیامبر (ص) هشداردهنده‌ی بشارتگر را به عاریت گیریم تا بتوانیم دورنمائی از آن زمامدار بی‌مانند بشری را بنمایانیم.
آری او هم‌راز همه‌جانبه و کامل پیامبر (ص) بوده است، رهبری سترگ و سیاست والا، در زمامداری عدالت گستر از ژرفای سرشت عدالت است. بعد از پیامبر (ص) و حکمرانی و داوری دادگرانه میان گروه‌های گوناگون، بنیان دیوان‌های زمامداری و ادارات عمومی در همه‌ی زمینه‌های حکومتی از قبیل ارتش، پاسداری از نوامیس اسلامی و انسانی، اداره‌ی فرهنگ و تربیت عمومی و سامان‌دهی هر آنچه با نظم عمومی پیوند دارد، از قبیل اقتصاد و رشد اموال و...و همه‌ی نیازهای پایه که زمامداری درخشنده و ماندگارش به آن نیازمند بود، را محقق نمود. او تنها در عرصه‌ی جنگ قهرمان رزم نبود که فقط دلیرمرد نامیده شود بلکه در عرصه‌ی کمالات انسانی نیز قهرمانی بود که همگان را در همه‌جا پشت سر نهاده بود. و این عدالت به معنای واقعی کلمه است و همو زمامدار بی‌مانندی است که سایه‌ی خدا و پناه ستمدیدگان و شکننده ستم‌پیشگان است...

 ادامه، در پست های بعدی

_________________________________

(١): این کتاب در سال ١٣٨٩ هجری قمری و در بیروت توسط مرحوم آیت الله صادقی نگارش شده و آقای عبدالواحد کرمی نژاد به شایستگی آن را ترجمه نموده اند.


برچسب ها : مقالات، نقد و مصاحبه

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...