خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

قرآن کتابی عالمانه است!
ارسال در تاريخ دوشنبه ٦ تیر ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

در سال ۱۳۸۱ مجله گلستان قرآن در شماره ۱۱۸ مصاحبه ای جذاب با آیت الله صادقی تهرانی به چاپ رساند که حاوی مباحثی پیرامون خلقت آسمانها و زمین، انفجار بزرگ، ماده نخستین، قوانین فیزیک حاکم بر جهان هستی و رابطه بین دین و دانش است.

در طلیعه آن مصاحبه آمده است:

مناسبت بین دین و دانش همواره یکی از مباحث مطرح در جامعه دینی و علمی در طول تاریخ بوده است. در این میان گاه دینداران و اهل دانش با تعصب، یکسره در پی ردّ دیگری بوده‏ اند و گاه با درک اهمیت دین و دانش راه‏ هایی را برای نمودار ساختن ضرورت تعامل بین این دو جسته‏ اند.

در این میان قطعاً معتبرترین و منسجم‏ترین نظرات از سوی کسانی مطرح شده است که همزمان به دو حوزه دین و دانش اشراف لازم و کافی داشته‏ اند. آیت الله دکتر محمد صادقی تهرانی یکی از معدود کسانی است که می‏تواند در مورد وجوه مشترک دین و دانش اظهار نظر کند.

مصاحبه‏ای که متن آن را پیش رو دارید، به مناسبت انتشار کتابی از ایشان با عنوان ستارگان از دیدگاه قرآن صورت گرفته است.

از این عالم و محقق بنام، تا کنون نزدیک به ۱۲۰ جلد کتاب در حوزه‏های مختلف دینی به زبان‏های فارسی و عربی منتشر شده است. از جمله کتاب‏های دیگر ایشان که در آن به طرح رابطه بین دین و دانش پرداخته شده، کتاب آفریدگار و آفریده است که پیش از انقلاب تا چند سال پس از انقلاب و تا زمان حاضر نیز انتشار یافته تاکنون ۵۰ بار تجدید چاپ شده است.

گفتنی است، آیت الله دکتر صادقی تهرانی دارای درجه عالی اجتهاد در کلیه علوم اسلامی و دکترای ممتاز الهیات از دانشگاه تهران است.

متن کامل مصاحبه را در اینجا ببینید:

« قرآن کتابی عالمانه است، نباید از آن برداشتی خرافی داشت »


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،مقالات، نقد و مصاحبه

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...