خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

هلال ماه شوال، عید سعید فطر، زکات فطره یا فطریه
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو * یادم از کِشته خویش آمد و هنگام درو

اللهم بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیداً و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخراً و شرفاً و کرامةً و مزیداً أن تصلی علی محمد و آل محمد و أن تدخلنی فی کلّ خیر أدخلت فیه محمداً و آل محمد و أن تخرجنی من کلّ سوء أخرجت منه محمداً و آل محمد صلواتک علیه و علیهم اجمعین

ضمن عرض سلام و تهنیت به همه مسلمانان عالم به مناسبت حلول عید سعید فطر

لازم دانستیم نکاتی راجع به هلال ماه شوال امسال و روز عید سعید فطر خدمت دوستان عرض کنیم.

در ابتدا این فتوای فقیه مصلح قرآنی آیت الله صادقی تهرانی که:

اجماع منجمین مبنی بر عدم امکان رؤیت هلال ماه نو حجت است

به این معنی که اگر از نظر علمی دانشمندان علم نجوم بگویند که در فلان شب هلال ماه نو رؤیت پذیر نخواهد بود بنابرین یقین حاصل می شود که فردای آن شب ماه جدید قمری آغاز نمی شود.

و این اتفاق امسال رخ داده است. با بررسی که انجام دادیم منجمین و کارشناسان علم نجوم اتفاق نظر داشتند که با توجه به ساعت مقارنه ماه و عمر کم هلال در شب سه شنبه (حدود ۱۲ ساعت)، رؤیت هلال ماه نو با چشم مسلح و غیر مسلح امکان پذیر نبوده است بنابرین یقینا امروز سه شنیه عید فطر نبوده و ان شاء الله با رؤیت هلال ماه نو در امشب، فردا چهارشنبه ۹ / ۶ / ۱۳۹۰ عید سعید فطر خواهد بود.

 

 

راه ثبوت هلال اول ماه

به نقل قول از رساله توضیح المسائل نوین

مسأله ى ۳۹۹ ـ دیدن هلال، و یا اطمینان به قول کسانى که ادعاى دیدن آن را کرده اند، و یا حکم حاکم عادل شرع، و یا گذشتن سى روز از شعبان، این ها همه گواه بر اول ماه است، و دیدن هلال در انحصار چشم عادى نیست، که چشم مسلح یا محاسبات نجومى نیز همین حکم را دارد زیرا شهر رمضان در قرآن در صورت آگاهى کامل بر آغاز و انجامش مى باشد که از هر راهى باشد درست است و حدیث «صُمْ لِلرُّؤیِة وَ أفْطِر لِلرُّؤیَةِ» رؤیت را در انحصار وسیله اى خاص ننهاده، بلکه اگر دیدى یا دیده شد به هرگونه و به هر وسیله اى که با آن مى توان هلال ماه را دید و یا دانست کافى است، و در جمع تنها با دانستن این که اول ماه است روزه هم واجب مى شود چه با چشم غیر مسلح و عادى یا مسلح یا با تلسکوپ و یا با تولید نجومى قمر به وسیله ى ژئوفیزیک در صورتى که امکان رؤیت با نبودن موانعى سطحى باشد.

بنابراین تلسکوپ که از بهترین وسایل دیدن ماه است راه را براى اثبات اول ماه براى همگان باز و آسان مى کند، و جلوى همگى اختلافات را در افق دیدارش مى گیرد، که اگر این مسأله مورد توجه و عمل قرار گیرد، دیگر همه ساله شاهد چند عید فطر و چند نماز عید ـ در یک افق ـ نخواهیم بود.

مسأله ى ۴۰۰ ـ میزان در دیدن هلال همان افقى است که شما در آن هستید، و نفى یا اثبات افقهاى دیگر براى شما کافى نیست. (*به عنوان مثال افق مکه مکرمه دست بالا یک روز از ایران جلوتر است*)

 

نماز عید سعید فطر

آیت الله محمد صادقی تهرانیاللهم أهل الکبریاء و العظمة

و أهل الجود و الجبروت و أهل العفو
و الرحمة و أهل التقوی و المغفرة

الله اکبر، الله اکبر،
لا اله الا الله ُ و الله ُ اکبر،
و لله الحمد،
الحمد لله علی ما هدانا،
و له الشکر علی ما أولانا

بر مبنای فقه گویای قرآنی، نماز عید فطر و قربان واجب است. و واجب است که به جماعت خوانده شود که در این صورت دو خطبه بعد از آن هم واجب است. و در صورتی که به جماعت دسترسی نباشد بدون خطبه باید خوانده شود. و زمان آن تا قبل از ظهر است.

 

 

زکات فطره یا فطریه

و از آنجا که بسیاری از همراهان عزیز و مقلدان مرجع عالیقدر جهان تشیع آیت الله صادقی تهرانی «قدس الله تربته الزکیة» از میزان و چگونگی زکات فطره از ما سؤال کرده اند لذا مطالعه دقیق مسائل ذکر شده در ادامه متن از رساله توضیح المسائل نوین را پیشنهاد می کنیم.

مسأله ى ۴۸۵ـ فطریه برعهده ى هر مسلمان مکلفى است که مخارج سالیانه و ماهیانه و یا روزانه اش را دارد، چه روزه رمضان را گرفته باشد یا نه، چه با عذر نگرفته و چه بى عذر، در هر صورت فطریه ى خود و کسانى را که برعهده ى اویند باید بپردازد.

مسأله ى ۴۸۷ـ اندازه ى فطریه عبارت است از سه کیلوگرم از قوت غالب خودش و عیالش که اگر بیشتر برنج مى خورد برنج است و اگر گوشت مى خورد گوشت و بالاخره آن چه غالبا مصرف مى کند، که اگر غالبا مخلوطى از برنج و گوشت و نان و... است سه کیلوگرم از این مخلوط را بایستى فطریه بدهد، و اگر قوت غالبى ندارد، که تعدادى از غذاها را یکسان مصرف مى کند، همان تعداد را بایستى منظور کند و بالاخره «مِنْ أوْسَطِ ما تُطْعِمُونُ أهْلیکُمْ» (سوره ى مائده، آیه ى ۸۹) گرچه موردش کفاره ى قسم است، ولکن برمبناى مناط یگانه ى اصلى کلى ـ اضافه بر دلالت این آیه ى شریفه ـ روایاتى هم در این زمینه دالّ بر این مطلب است.

(* و طبق بررسی مختصری که انجام دادیم مقدار زکات فطره امسال (۱۳۹۰) برای سطوح متوسط جامعه چیزی بین ۵ تا ۱۰ هزار تومان خواهد بود که خود افراد باید محاسبه دقیق آن را با توجه به متوسط قیمت غذایی که در سه وعده و طول یک ماه مصرف می کنند محاسبه نمایند *)

مسأله ى ۴۸۶ـ آن چه موجب پرداختن فطریه ى دیگران است این است که آن ها معمولاً از نظر مخارجشان زیر پوشش شما باشند و بنابه روایت من تعول کسى که عائله ى شما بحساب آید، که میهمانان بى نیاز را هرگز شامل نیست ، و این جا اصل زکات فطره خود شما و کسانى که از عیالات و زیر پوشش شما هستند بر شما واجب مى باشد و دیگر هیچ، که اگر بى نیازى مدتى هم میهمان شما باشد زکات فطره اش بر شما نیست، و اگر نیازمندى شب عید فطر نزد شما میهمان باشد فطریه اش بر شما واجب است چه از نفقه خواران همیشگى شما باشد یا نباشد مشروط با این که قدرت پرداخت فطریه او را داشته باشى والاّ اگرنه شما و نه مهمان شما هیچ کدام تمکّن مالى ندارید زکات فطره بر هیچ کدام واجب نیست و اگر نفقه خوار شما شب عید فطر میهمان شما نباشد هر کجا باشد هم چنان فطریه اش بر شما واجب است.

شرط هایى که در دهنده فطریه است درباره ى کسانى که فطریه آن ها را باید بدهى نیست که نه عاقل بودنشان شرط است و نه مکلف یا حتى مسلمان بودنشان خصوصا در صورت توجه دادن به اسلام که زیر پوشش المؤلفة قلوبهم اند.

مسأله ى ۴۸۸ـ فطریه ى یک نفر حداقل بایستى به یک نفر داده شود، و مصرف زکات فطره همان مصرف زکات معمولى است، و چنان که در میان خویشان و بستگانش مستمندانى به خصوص آبرومند باشند حق تقدم با آن ها است.

مسأله ى ۴۸۹ـ در زکات عمومى و زکات فطره لازم نیست به گیرنده گفته شود زکات است و بلکه در صورتى که اهانت باشد جایز هم نیست و کافى است به صورت هدیه و به نیت زکات بپردازد و خویشاوندان آبرومند مستمند بر دیگران تقدّم رُتْبى دارند.

(* بنابرین اولیت بر این است که افراد زکات فطریه را به فامیل، نزدیکان، همسایگان و آشنایانی که نیازمندند به هر شکلی که ممکن است و حتی در قالب هدیه پرداخت نمایند *)

_________________________
پی نوشت ۱: مطالبی که در بین (* و *) لابلای متن های مسائل رساله آورده شده است از ماست.

پی نوشت ۲: امام محمد باقر علیه السلام نقل فرموده اند: پدرم، علی بن الحسین علیهما السلام شب عید فطر را در مسجد می ماند و تا سپیده صبح به نماز و نیایش و تهجد می پرداخت و می فرمود: فرزندم ارزش این شب کمتر از شب قدر نمی باشد.


برچسب ها : اخبار و اطلاع رسانی ،نظرات فقهی و فقه گویا

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...