خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

اجازه نامه اجتهاد آیت الله صادقی از طرف آیت الله خویی
ارسال در تاريخ پنجشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٩ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

چندبار خوانندگان عزیز درخواست کرده بودند که تصویر اجازه نامه اجتهاد آیت الله العظمی صادقی تهرانی را اینجا روی وب قرار دهیم. که درنهایت بنده به یکی از عزیزان قول دادم  که در این هفته حتما این کار را انجام دهم. (با تشکر از ایشان که بانی خیر شدند!)

بنده از دفتر معظم له پی گیر شدم تا آن را تهیه کنم و نتیجه این شد که «سایت جامعة علوم القرآن» تصویر آن را در اختیار عموم قرار داد.

تصویر اجازه نامه اجتهاد از آیت الله خویی(ره)

آیت الله خویی در این نامه آیت الله صادقی تهرانی را با عبارت «ولدنا فضیلة العلامة المجاهد» خطاب کرده است.

***********

نامه جالبی هم از علامه طباطبایی هست که راجع به تفسیر گران سنگ الفرقان نوشته شده که از همه دعوت می کنم آنرا حتما بخوانند. علامه در فرازی از نامه گفته اند:

«... تفسیر شریف «فرقان» که زیارت شد، کتابی است که موجب روشنی چشم و مایه افتخار ماست. ان شاء الله با تمام قوا مساعی خود را در همین رشته تفسیر یعنی تفسیر قرآن بقرآن مبذول داشته، در خدمت به معارف قرآنی و پرده برداری از روی ذخایر این کتاب مکنون آسمانی، خسته و ملول نباشید، توفیق و تأیید جنابعالی را از خدای «عزّ اسمه» خواستارم...»

تصویر نامه علامه طباطبایی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت ۱: قسمتی از آیه ۳۳ سوره اسراء اینچنین است:

« وَ مَن قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِیِّهِ سُلْطَانًا ... إِنَّهُ کَانَ مَنْصُورًا »

و هر کس مظلومانه کشته شود، بى چون براى خونخواهش (ولی دم) سلطه اى [بر جان قاتلش] قرار داده ایم... همواره او [از طرف خدا] یاری شده بوده است.

امام باقر(علیه السلام) درباره نام های حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در ذیل این آیه شریفه فرموده اند: خدا مهدی را منصور نامیده است چنانکه (رسول الله را) احمد و محمد و محمود نامیده و چنان که عیسی را مسیح نامیده است.
به نظر شما این آیه چه ارتباطی با حضرت حجت
(علیه السلام) دارد؟

پی نوشت ۲:

* السلام علیک یا ثارالله و ابن ثاره و الوتر الموتور *

أین الطالب بدم المقتول بکربلا
أین المنصور علی من اعتدی علیه و افتری
أین
المضطر الذی یجاب اذا دعی
...


برچسب ها : اسناد و گزارشات ،انقلاب قرآنی ،دانلودها
پاسخ به نقد دکتر بهاء الدین خرمشاهی بر «ترجمان قرآن»
ارسال در تاريخ شنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٩ توسط سید صابر

بسم الله الرّحمن الرّحیم

ترجمان قرآن، نام ترجمه ای است که آیت الله صادقی تهرانی از قرآن کریم انجام داده اند. این ترجمه از جهاتی منحصر به فرد و عالی است و البته انتقاداتی هم وارد است.

فقیه قرآنی سعی کرده که فقط به یک موضوع توجه کند:

ترجمه دقیق و مطابق متن قرآن!

یعنی در ترجمه کاملاً مشخص باشد که چه چیزی در آیه است و با استفاده از کروشه و پرانتز مشخص شود که کدام کلمات و عبارات در متن قرآن نبوده و برای توضیح بیشتر آمده است.

در حالی که این ترجمه، «ترجمه مقابل» است، می توان از آن به دلیل دقت مترجم در استفاده از کلمات و علائم، به عنوان ترجمه «تحت اللفظی» هم بهره جست! و نیز در عین حال می توان از نظرات تفسیری مترجم که در جای جای آن و در پاورقی ها آمده است استفاده کرد!

یعنی ترجمان قرآن همزمان هم «ترجمه تحت اللفظی»، و هم «ترجمه مقابل» و هم «ترجمه تفسیری» است! و این کار در نوع خود منحصر به فرد است!

و اما در این بین ممکن است روانی متن و رعایت اصول ادبی مرسوم در بعضی جاها تا حدی از دست رفته باشد که می توان در کل از آن دیده پوشپید.

این ترجمه:

  • سودمند است برای کسانی که می خواهند نکات و ریزه کاری های بیشتری از آیات قرآن را داشته باشند و دقیقتر از حد معمول منظور آیات را بفهمند.
  • ایده آل است برای کسانی که مقدار کمی آیات قرآن را می فهمند و قصد دارند که بیشتر از آن بهره مند شده و در آن عمیق شوند.
  • و حظی است معنوی برای صاحب نظرانی که دقت مضاعف داشته و می خواهند با رویکردی نو به ترجمه قرآن آشنا شده و دیدگاه مترجم که مفسری مجاهد است را در بسیاری از موارد دریابند.

در این بین پژوهشگر ارجمند جناب آقای دکتر بهاء الدین خرمشاهی نقدی بر این ترجمان داشته اند که در پی آن فقیه قرآنی پاسخ گفته و نتیجه آن متنی ارزشمند از معارف ناب و بکر قرآنی شده است که کمتر می توان برای آن نظیری یافت.

متن پاسخ به ترجمان قرآن در «سایت فرقان» آمده است که در اینجا هم آنرا برای مشتاقان قرار می دهیم:

پاسخ به نقد «ترجمان قرآن»

و امیدواریم که بتوانیم قسمت هایی از آن را به صورت خلاصه و جزء جزء برای خوانندگان عزیز قرار دهیم. إن شاء الله.

و در پایان این نوید را می دهم که قرار است گروهی از ویراستاران، ویرایشی جدید از این ترجمان ارزشمند را ارائه دهند که گویا بسیار جالب و نغز بوده و روانتر از ویرایش جاری است و نسبت به آن دارای محاسن بیشتری است. (البته گمان نمی رود که این ویرایش زودتر از 3 سال آینده ارائه شود!)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت:

«قُلْ بِفَضْلِ اللّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِکَ فَلْیَفْرَحُواْ» (یونس ۵۸)
« بگو: فقط به فضل و رحمت خدا، پس تنها به همین [فضیلت بزرگ و  رحمت ربانى] باید [مؤمنان] شادمان شوند»


برچسب ها : مقالات، نقد و مصاحبه

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...