خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

قبسی از حکمت قرآن
ارسال در تاريخ دوشنبه ۱٠ بهمن ۱۳٩٠ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

«شصت سال تفکر قرآنی» عنوان مصاحبه ای است که در هفته نامه ی سلام با آیت الله العظمی صادقی تهرانی(قدس الله تربته الزکیة) توسط آقای سجّاد واعظی (نویسنده، پژوهشگر، حافظ کل قرآن کریم و شاگرد قرآنی مرحوم آیت الله صادقی تهرانی) انجام گرفته است و این بار سایت «فقیه قرآنی» با ویرایش و تطببق آن با «بیانیه سال ۱۳۸۶ حضرت آیت الله صادقی تهرانی» آنرا با عنوان «قبسی از حکمت قرآن» در اختبار قرآن پژوهان گرانقدر قرار می دهد.

از آنجا که آغاز تفکرات قرآنی حضرت استاد علامه، آیة الله العظمی صادقی تهرانی «قدّس سره» از سن ۱۴ سالگی بوده است بنابراین تا هنگام مصاحبه حدوداً شصت و شش سال و تا پایان عمر قریب به هفتاد و یکسال در قرآن تدبر و تفکر نموده اند، هنیاً له عاش سعیداً و مات سعیداً.

این مصاحبه پربار حاوی «خلاصه مباحث فلسفی قرآنی در نقد فلسفه مرسوم حوزوی» می باشد که به سوالات زیادی پاسخ می دهد در باره مسائل مختلف فلسفی نظراتی نوین بر مبنای قرآن و سنت ارائه میدهد که حاصل عرضه کردن همه اقوال و نظرات بر کتاب خداست.

در این مصاحبه سوالاتی مانند ذیل پاسخ داده می شود:

* مگر درباره خدا - شکافنده (پدیده آورنده) آسمان ها و زمین - شکی است؟ پس شک های فراوانی که در طول تاریخ از جانب منکران در اصل وجود خدا شده، را چگونه پاسخ گوییم و چگونه با مفاد کریمه ی یاد شده سازگار خواهد بود؟

* شما برخلاف دیدگاه بسیاری از فلاسفه و حکمای اسلامی حقیقت «روح» را مادی می دانید و نه مجرد، حکمای مشّاء و اشراق بر این باورند که روح در بدو پیدایش مجرّد است. (رسالة الطّیر ابن سینا و اشارات وی) از سوی دیگر پیروان حکمت متعالیه (فلسفه صدر المتألهین) می گویند: روح «جسمانیة الحدوث و روحانیة البقاء» است. اما حضرتعالی بر این باورید که: ۱. روح «مادی الحدوث و البقاء» است. ۲. روح هر قدر تکامل یابد به حد تجرّد نمی رسد. ۳. نظرگاه ملاصدرا (انتقال روح از مادیت به سوی تجرد) را مستلزم تناقض می دانید: چگونه ممکن است روح با ماهیت حدوثش به مجرد مطلق تبدیل شود (فکیف إذاً بالامکان انتقاله عن مادیته الی تجرد، تحولاً لنقیض الی نقیض آخر) ۴. اختلاف میان جسم و روح را در شفافیت و کَدارت آن دو می دانید. روح شفاف تر، رقیق تر و لطیف تر است. در صورت امکان ضمن شرح آیه ی شریفه ی ۸۵ از سوره ی مبارکه ی اسراء در این باره توضیحاتی ارائه فرمایید؟

* در ادامه همین بحث، سؤال من این است که چه تفاوتی میان «خلق» و «امر» وجود دارد؟ چون کریمه ی (أَلاَ لَهُ الْخَلْقُ وَالأَمْرُ) (سوره ی اعراف، آیه ی ۵۴) هر دو را مختصّ به خدا دانسته است؟

* از نظریات مهم کلامی و قرآنی شما، مسأله عدم خلود بی نهایت اهل نار (عدم جاودانگی در جهنم) می باشد، که در کتاب عقائدنا با عنوان «المخلدون فی النار و مشاکل الخلود اللانهایی» و همچنین در ذیل آیات متناسب با این موضوع در تفسیر شریف «الفرقان» صفحات زیادی را به خود اختصاص داده است. حضرتعالی اگرچه خلود و ابدیت را در مورد اصحاب الجنّة به معنای همیشگی و جاودانگی نعمت های بهشتیان و اهل فردوس می دانید، اما همین معنا را در مورد اهل نار صادق نمی دانید و تفسیر خلود (و ابدیت) به «بقاء لانهایی حقیقی در آتش دوزخ» را تفسیری ناصحیح می دانید. به راستی چه ایرادات و مشاکلی بر خلود الی غیر النهایةِ دوزخیانی که هرگز استحقاق ورود به بهشت را نداشته و ندارند وارد است و تفسیر شما از واژه های خلود و ابدیت چیست؟

* چرا نظرگاه ها و آراء علمی، کلامی، فلسفی و بویژه فقهی شما بسیار با دیگران متفاوت است. تحلیل حضرتعالی از اینهمه، اختلافات فقهی و سپس تا حدودی کلامی و فلسفی با دیگر فقها و دانشمندان اسلامی چیست؟

 ....

 متن کامل مصاحبه را مطالعه بفرمایید:

«قبسی از حکمت قرآن»

دریافت نسخه Size: (225 KB) - PDF

___________________
تولد وبگاه «انقلاب قرآنی| وبلاگ شاگردان راستین آیة الله العظمى دکتر محمد صادقى تهرانى» را به همه دوستان و یاران قرآنی تبریک گفته و حضورشان را در عرصه ارتباطات تبریک می گوییم. امید آنکه با تلاشی همه گیر و توفیقات و عنایات ربانی بتوانیم قدمی در راستای گسترش انقلاب قرآنی در همه عرصه ها برداریم و مقدمه ای باشیم برای ظهور مصلح حقیقی حضرت بقیة الله الاعظم «روحی و ارواح العالمین له الفداء و عجل الله فرجه».


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،نظرات فقهی و فقه گویا ،مقالات، نقد و مصاحبه

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...